Miksi lapsi on alkanut yhtäkkiä jankuttaa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "äiti"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

"äiti"

Vieras
Ennen lapsi on puhunut ikätasonsa mukaan normaalisti jopa ikäistään sujuvammin, mutta nyt (2v10kk) on alkanut toistella jatkuvasti eli jankuttaa. Esimerkiksi jos kysyy "kuka tuo on?" ja siihen vastataan heti, niin silti toistaa kysymyksen kerran tai pari. Vaikka saa vastauksen, niin kysyy uudelleen. Tai jos istuu vieressäni ja sanoo "äiti?" ja en heti vastaa niin alkaa "äiti...äiti...äiti...äiti...äiti..." kunnes vastaan jotain, vaikka on sanottu, että yksi tai pari kertaa riittää kun kyllä äiti kuulee, vaikka ei heti vastaisikaan. Tai joskus jos muuten keskustelussa yrittää sanoa jotain niin tuntuu, ettei (nykyään) saa sanaa suustaan vaan alkaa esim. puhumaan tyyliin "minä menen huomenna...huomenna...huomenna...huomenna... uimahalliin ja siellä on sellainen...sellainen...sellainen...sellainen...kiva...kiva...kiva...liukumäki" ja on sitten kuin ei saisi sanaa suustaan. Kuin miettisi jotain sanaa koko ajan. Onko tämä normaalia vai merkki jostain muusta? Se on alkanut vähän häiritä sekä minua, että muitakin läheisiä, jotka usein ovat lapsen seurassa.
 
http://kaksplus.fi/keskustelu/plussalaiset/mitas-nyt/1936085-onko-normaalia-etta-kohta-2-vuotias-kaytannossa-koko-ajan-aanessa/

Siis onko se tämmöstä vastaavaa?

Aika lähellä tuota ketjua, mutta ei lapseni puhu taukoamatta... monia (kymmeniä) kertoja päivässä tuota tapahtuu, mutta ei ole jatkuvasti äänessä. Saattaa tosiaan nähdä jonkun asian vaikka ikkunasta tai näyttää jotain lelua ja sanoo "katso...katso...katso..." kunnes joku kommentoi jotain. Saattaa kommentoinnista huolimatta uudelleen alkaa "katso...katso...katso" kunnes sanotaan taas jotain. Se on aika ärsyttävää.
 
Ärsyttävää, mutta normaalia, ällä huoli. Huomionkaipuuta. Ja uimahalliesimerkissä taas vaikuttaa sekin, että lapsi on innoissaan, eikä suu ehdi tuottaa sanoja yhtä nopeaan kuin ajatus käy, joten tulee hetkellinen jumi.
 
[QUOTE="poppana";23343690]Ärsyttävää, mutta normaalia, ällä huoli. Huomionkaipuuta. Ja uimahalliesimerkissä taas vaikuttaa sekin, että lapsi on innoissaan, eikä suu ehdi tuottaa sanoja yhtä nopeaan kuin ajatus käy, joten tulee hetkellinen jumi.[/QUOTE]

Olen huomannut, että innoissaan kun on, niin tulee usein noita jankutuksia, mutta myös monesti muulloin. Kaipaa kyllä paljon huomiota, saattaa ihan mitättömistä asioista (siis meille aikuisille mitättömistä) alkaa jankuttamaan ja esittää esim. miten kirjassa on kiva kuva tms. mutta se ärsyttää, kun on jotain kommentoinut (olipa sitten "joo", "ihana kuva" tai esittää jonkun vastakysymyksen) niin silti pitää toistaa ainakin kerran tai pari se eka kommentti, johon sai jo vastauksen. Tuntuu kuin jotenkin lapsella "jumittaisi" (kuulostaa kyllä rumasti sanotulta)... :/ Mutta toisaalta voi olla ihan vaan kovaa intoa, keskustelunhalua ja huomionkaipuuta. :) On alkanut yhtäkkiä viimeisen viikon aikana.
 

Yhteistyössä