Miksi, jumala, miksi?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Timppa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Sä et tajua, koska sun silmät on peitetty totuudelta. Mikä ihaninta on elää puhdasta elämää ja Jeesuksen kanssa. Hän antaa paljon enemmän kuin kukaan uskosta osaton voi kuvitellakaan. Esim. asioita tietää mitä ei muuten tietäisi jne. Ne avautuu Raamatusta, kun Pyhä Henki ne avaa. Niin kauan kuin uskot tuohon mitä sanoit, ei sulle anneta tiedoksi, mitä muuta elämä voisi olla.

Jos haluaa uskoa eikä usko, voi sitä uskoa pyytää. Ja anova saa,.

Kukaan ihminen ei voi olla synnitön, ei kukaan itsessään, edes uskovaiset. Siksi tarvitaan Jeesusta.

Et tietenkään vastannut kysymykseen. Mutta miksi jumalanne ei sitten saa silmiäni avautumaan totuudelle ja saa minua puhumaan puolestaan? Minä olisin kyllä aika saarnamies teidän asiallenna. Minusta tälläinen on aikamoista haaskausta.
 
[QUOTE="vieras";26046050]Jeesuksen piti olla maailman pelastaja ja lopettaa kärsimys sukupolven aikana mutta ei sitten onnistunutkaan. En tiedä voittiko piru vai muuttiko Jumala mieltään..[/QUOTE]


Jeesus on luvannut tulla jokaisen ihmisen sydämeen asumaan, joka haluaa ottaa Hänet vastaan. Ja silloin sen ihmisen kohdalla vaihtuu maailman pimeys Jumalan valoksi ja Jeesuksen voitto astuu voimaan. Tämä on henkilökohtainen juttu.

Kärsimys on maailmassa aina, kiitos ihmisen oman luonnon.
-> mutta KUN uskot Jumalaan, sinulla on kärsimyksessäkin toivo.
 

Yhteistyössä