K
Keittiönoita
Vieras
Alkuperäinen kirjoittaja äitikuski;22098380:Keittiönoita: juu, ja paitsi erilaisia lapsia, on myös erilaisia vanhempia ja erilaisia tapoja välittää omia ajatuksiaan ja asenteitaan lapsilleen.
Jos vanhemmat esim. paljastavat pelkäävänsä päästää lapsia itsenäisesti liikkumaan, siirtyvät ne pelot tottakai lapsiin myös. Ja päinvastoin: jos vanhemmat näyttävät luottavansa siihen, että lapset selviävät, niin mitä todennäköisimmin he myös selviävät.
Siskontyttösi kohdalla taisit kertoa, että häntä oli joskus seurattu, kun oli junalla liikenteessä. Tuollainen on kyllä kova paikka hänen ikäiselleen nuorelle riippumatta siitä, kuinka itsenäisesti on aiemmin kulkenut, ja vaatii varmasti aikaa päästä siitä yli. Toivottavasti pääsee pian!
Jep, siskoni on myös arka liikkumaan missään yksin. Siksi kulkeekin autolla tai jos se ei ole mahdollista, niin taksilla. Ja jep, siskontyttöä on nyt useammankin kerran seurattu, mutta päiväsaikaan ja paikalla, jossa on ollut muitakin ihmisiä liikkeellä. Täytyy toivoa, että tyttö karaistuu pian, koska koulumatkallaan saattaa tulla vielä kaikenlaista muutakin eteen, mistä pitää vaan tavalla tai toisella selvitä.