Mikähän mussa on vikana

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ihmettelenitseäni
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
I

Ihmettelenitseäni

Vieras
Mä oon aina ihmetellyt, että mikähän mussa on vikana kun en ole koskaan sopeutunut työelämään enkä oikeastaan opiskeluihinkaan. Olen jo vähän yli 40v joten valitettavasti esim. suht. tyydyttävät urahaaveet voi haudata. Tai ainakin välillä tuntuu siltä.

Kirjoitin aikoinaan hyvillä papereilla ylioppilaaksi ja lähdin kauppakorkeaan opiskelemaan. Syy tähän oli se, että en oikein keksinyt muutakaan. No silloista Helsingin Kauppakorkeakoulua kyllä inhosin. Itse opiskelu olis voinut olla ok, mutta jotenkin en sopeutunut joukkoon. Tulipa sitten mentyä yliopiston puolelle ja opiskeltua kaikennäköistä... missään en oikein edennyt...

Kun en mitään keksinyt, päätin mennä töihin. Tapasin työssäni tulevan mieheni, joten se oli sinällään hyvä. Eipä aikaakaan kun olimme naimisissa, minä raskaana jne. No onneksi mies sai oman alan hommia, joten ihan hyvältä näytti.

Itsekkin tuli sitten opiskeltua hampaat irvessä ekonomiksi. Mies sai hyvän homman kaukaa Helsingin loisteesta ja muutimme maalle. Paikassa me ja lapset viihdymme loistavasti, mutta mitään oman alan duunia en ole oikeastaan tehnyt. Ylikoulutetettuna toimistohommia on tullut pätkäduuneissa väännettyä, mutta vuoden vaihteessa jäin työttömäksi. Lapset on 13v poika ja 7- ja 9-vuotiaat tytöt.

On selvää, että kyllä mä saan täältä semmoista siedettävällä palkalla (2000-2500) toimistohommaa. Muuta tuskin on tarjolla. Nyt sitä vaan miettii, että onko järkeä lähteä opiskelemaan. Ja mitä... Tuntuu että kaikki hommat katoaa. Hoitoala ei kiinnosta (ja palkannousukin olisi minimaalinen). Aineenopettajan hommat yläaste/lukio kiinnostais, mutta valitettavasti taitais vaatia monen vuoden opiskelun... Ei siinä paljon ekonomin paperit auta (+ sitten muutama appro yliopiston puolelta).
 
Tutki voiko opettjaksi opiskella etänä. Muutama vuosi sitten näin mainoksen, jonka mukaan ammattiopettajaksi pystyi opiskelemaan etänä vuodessa tai kahdessa, kun oli sopiva pohjakoulutus. Joka tapauksessa, jos opettajaksi haluat, niin avoimessa yliopistossa on kasvatustieteen opintoja, joita niitäkin voi opiskella etänä.
 
Tutki voiko opettjaksi opiskella etänä. Muutama vuosi sitten näin mainoksen, jonka mukaan ammattiopettajaksi pystyi opiskelemaan etänä vuodessa tai kahdessa, kun oli sopiva pohjakoulutus. Joka tapauksessa, jos opettajaksi haluat, niin avoimessa yliopistossa on kasvatustieteen opintoja, joita niitäkin voi opiskella etänä.

Itseä ei oikein nuo ammattiopettajajutut kiinnosta, kun ei ole sellaista sopivaa pohjaosaamista ja taipumuksia. Matematiikan opettajaksi voisin lukea. Luokkakokouksessa olin hieman haikealla fiilikselle kun 3 luokkakaveria olivat matematiikan opettajia. Kaikki olivat kirjoittaneet C:n pitkästä matikasta, itsellä oli Laudatur, että luulis ettei ainakaan taipumuksiin kaatuisi.

Mutta enpä tiedä kuinka monta vuotta kestäisi opiskella sellaiseksi. Tukevia jatko-opintoja ei kauheesti ole, että melkein nollasta joutuis aloittamaan. Pedagogiset plus muu päälle... Oliskohan mahdotonta opiskella työn ohessa.
 
Matematiikan perusopinnot voit suorittaa etäopiskeluna avoimessa yliopistossa. Kun suoritat ne, niin saat jonkinlaisen käsityksen siitä, voisiko matematiikka olla sinulle sopiva vaihtoehto.
 

Yhteistyössä