mikä varustus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja autoreissulle?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

autoreissulle?

Vieras
Millainen vaatetus vauvalle olisi hyvä näin talvella kun ollaan lähdössä täältä maalta pk-seudulle ostoksille?

Eli paljonko autossa vaatetta päälle kun on reilu tunnin matka? Ja paljonko vaatetta siellä ostoskeskuksessa? Omat rattaat otetaan mukaan, tarviiko niissä olla joku peitto?

Auttakaa ""avutonta"" :)
 
No mä olen kyllä aina riisunut vauvalta ulkovaatteet päältä kun ollaan ostoskeskukseen sisälle päästy (matka vaunuilla bussilla). Vaikeaa tosin herättämättä, joten en ole aina ottanut käsiä pois haalarin hihoista, vaan ottanut vaan myssyt ja avannut haalaria mahd paljon. Matkan ajaksi en ole laittanut välikerrosta vaatetta ollenkaan.

Yleensä vauva heräilee jossain vaiheessa ja on hieman kuumissaan, eli ei ainakaan enempää kannata laittaa. Autossa varmaan myös pärjää vähillä vaatteilla (ainakin jos autossa lämmitys), joten jospa laittaisit vaan sisävaatteet ja kevyttoppiksen? Ja tietty pipon päähän. Ei vauva joudu kumminkaan ilmeisesti olemaan ulkona, ja ostareillahan on aina tosi lämmintä, aikuiselle tulee ainakin takki päällä kuuma.
 
Ota sellainen pikkupeitto mukaan, sitä on sitten tarpeen mukaan helppo liikutella, kylmään autoon päälle ja auton lämmittyä pois; vetoisemmissa paikoissaostarilla voi laittaa päälle ja taas suojaisemmisaa pois. Ja jos tarvii vauva laskea johonkin tasolle, niin voi laittaa peiton alle yms.
 

Yhteistyössä