Mikä samperin vatsatauti???

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Kyselijä"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

"Kyselijä"

Vieras
Okei, nyt taitaa olla liikkeellä jotain todella ärhäkkää vatsatautia. Likka oksensi lauantaina muutaman tunnin aikana viitisentoista kertaa, mutta ollut sen jälkeen ok. Kuopus oksensi vuorokauden ja yhteensä ainakin yli 20 kertaa...nyt ripulia ja vatsa edelleen kipeä. Esikoisella tauti sinänsä lievempi, mutta oksentaa kolmatta päivää. Eli Noroa taitaa olla, onko muut joutuneet kärsimään ko. taudin viime aikoina?
 
meidän poika oksensi la-su välisenä yönä, ripuloi sunnuntain, oli maanantain ok, eilen oksensi ja ripuloi taas.
Tk:n mukaan tämmöistä on ollut aikuisilla paljon, että alkaa uudestaan juuri kun luulee parantuneensa.

Eipä sitä nyt pysty sanomaan mikä virus on kyseessä, hoito kun on kaikissa sama.
 
Tyttö oksensi pe. muutaman kerran. Poika oksensi su. koko päivän. Ti uudelleen koulussa ja tyttö oksentaa taas tänään. Eli tosiaan 1-2 päivää hyvä ja ihan ku tauti alkais alusta.

Kuka tietää mitä on???
 
Meillä oli hetki sitten:
Kuopus oksensi yöllä n. kuusi kertaa. Päivällä oli reipas ja söikin. Sitten illalla vielä ripuloi ja okseni kerran ja sen jälkeen tauti voitettu.
Esikoinen aloitti paria päivää myöhemmin ja hänelle tauti oli pahempi. Aloitti lauantaiaamuna oksentelun klo viisi ja oksensi iltayhdeksään asti varmasti ainakin 20 kertaa. Vatsa oli kipeä melkein viikon vielä tämän jälkeen ja söi tosi huonosti. Itsellä alkoi tauti samaan aikaan kuin esikoisella, mutta en oksentanut. Mahassa vain kiersi, oli turvonnut ja muutamana päivänä ripuloin. Mutta vatsakipu kesti melkein viikon minullakin. Mies ei sairastunut.
 

Similar threads

Yhteistyössä