V
vieraana
Vieras
Alkuperäinen kirjoittaja Vieras:Miestä ei kiinnosta pätkääkään siskonsa lapsi, ja suoraan sanottuna ei minuakaan enää, kun tuo miehen sisko tökeröllä käytöksellään ns. ajoi meidät lapsen luota.
Anoppi on koko ajan soittamassa ja kertomassa mitä tuolle lapselle kuuluu, mitä se teki tänään jne. Jos satutaan kaikki samaan paikkaan, niin eiköhän joku onnesta soikeana retuuta lasta meidänkin syliin.
Miksi ihmeessä meidän pitäisi tuosta lapsesta olla ylpeitä ja onnellisia, kun ei meidän elämäämme kosketa? Siis ihan oikeasti ei kosketa, se joka alkaa jotain vinkua niin siitä vaan - arvaapa häiritseekö.
Mä varsinkin pidän paljon lapsista, mutta en mä siltikään ymmärrä niitä muiden ihmisten asettamia odotuksia, että "meidän lapsesta tykkää kaikki!!!" Ääh, kadotin jo pointtini. :ashamed: Ehkä joku ymmärtää.
Psst, ennen kuin joku neropatti huutaa mun olevan katkera tai jotain muuta, niin ihan tiedoksi: siitä tässä ei ole kyse, vaan tilanne sama YLEISESTI OTTAEN. Tuo kertomani vaan lähin esimerkki.
Mua kans ÄRSYTTÄÄÄÄÄÄÄ nuo omista lapsistaan vouhkaavat äidit, kun useinkaan he itse eivät huomioi mitenkään muiden lapsia!!!! Ja isovanhemmat, joille jotkut lastenlapset ovat "mieluisempia" kuin toiset.