Mikä olisi hyvä ja edullinen aurinkomatkakohde lapsiperheelle?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja loren
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
L

loren

Vieras
Meidän lomamatkakokemus kun on aika olematonta ja kielitaitokin niin ja näin. Reissuun lähtisi siis kaksi aikuista ja yksi 5v tyttö.

Asumme Jyväskylässä ja tietenkin helpointa olisi kun lomamatkalle pääsisi lähteltä kotoa, Joko täältä suoraan tai sitten vaikka Tampereelta.

Mikä olisi hyvä matkatoimisto?
 
Eiköhän nuo matkatoimistot kaikki ole aika ok, siis ainakin tunnetummat kuten Aurinkomatkat, Tjäreborg, Finnmatkat, Apollo, Detur. Tutki, millä on lähtöjä maakuntakaupungeista.

Finnamatkoilla on hyviä alennuskampanjoita, niiden sivuja kannattaa seurailla. Tjäre myy torstaisin alennusmatkoja happy hour tunneilla.

Helpoin ilman kokemusta on Kanaria. Isommissa kohteissa löytää osin jopa ruokalsitoja suomeksi jne. Toisaalta joku pikkukohde voi olla idyllisempi, jos ei kaipaa hulinaa. Kanarialla vain on keskitalvella turhan kylmä. Egyptiin pääsee nyt halvalla, koska se ei ole menneiden tapahtumien takia kovin suosittu. Siellä saattaa tulla sinisilmäinen matkaaja myös helpommin huijatuksi. Pöpöjäkin on enemmän. Lämmintä sielläkin kunnolla taas vasta maalis-huhtikuulla.

Jos talvella haluaa matkaan lämpimään, niin ensikertalaisellekin voi suositella Thaimaasta Phuketia (Kata tai Karon), Kamalaa tai Krabia. Hua Hin myös ok, mutta rannat ei kummoiset. Matka maksaa enemmän kuin Kanaria jne, mutta perillä menee rahaa puolta vähemmän kuin Kanarialla. Toki kannattaa mennä kahdeksi viikoksi ja sitten sitä rahaa kuluu tietenkin perilläkin enemmän. Kanarialla karkeasti 1000€ per 2+1 perhe per viikko ja Thaimaassa sama summa kahdeksi viikoksi.
 

Yhteistyössä