Mikä Murphyn laki tää oikeen on?!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Aurinkokunta
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Aurinkokunta

Aktiivinen jäsen
01.11.2006
11 030
1
36
Kouvolan peräkylä
Siis mie odotan, odotan ja odotan, että aura-auto tulis ja aurais tuon tien.
No ei sitä tule, ei... Niinpä mie menen ja kolaan meidän pihan ja tuon pihaan tulevan "portinpielen" vaikka meillä ei oikeaa porttia olekkaan.

Tiellä ei juurikaan ole lunta enää, koska siinä on autoja ajanut, ja lumi on pöllynnyt taivaan tuuliin.
Olen tyytyväinen. Se aura ei varmaan tulekkaan sitten enää, koska tää tie ei edes ole mikään kiireellisyyslistan kärkitie, vaan pikkutie.

No, tullaan lapsien kanssa sisään ja saadaan vaatteet naulakkoon... pääsen olohuoneeseen ja kuulen, että siinähän se aura nyt sit menee. No, tiellähän ollut paljon lunta, joten tiensuu tai se portinpieli ei varmaan oo tukossa.

Ei varmaan niin... Mutta mistähän kummasta se kaikki lumi onkin just meidän kohdalla sattunut tippumaan siitä auran kolasta :headwall: äsken kolaamani avoin kulku pihaan on taas jonkun vallin takana :( , tai siis oli... kun mie jouduin sit tietty menemään uudestaan kolaamaan sen.

Mutta miten tuo voi toistua aina ja aina vaan uudestaan. Jos mie en mene kolaamaan, niin aura-autoa ei näy ei kuulu, mutta kun mie meen, niin sillä siunaamalla se ilmaantuu jostain, aina :headwall:
 
Toi on kyllä niin totta |O :D
Meidänkin talon edessä on kääntöpaikka ja auta armias jos kyllästyt lumimäärään ja kolailet vähän siitä tieltäkin, niin johan aura-auto tulee kun tilauksesta tekemään vallin siihen tontinreunaan :kieh:
 
Meillä jätti eilen aura auraamatta ton vikan pätkän eli meidän edustan ja kääntöpaikan . Ajattelin ettei se enää tule ja kolasin pihan ja ajotien niin eikös kun pääsin sisälle niin aurahan se sieltä tuli ja sellainen valli ettei siitä autolla olis päässyt.
 

Yhteistyössä