Mikä mielenterveyshäiriö anopilla on????

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Kertokaa miltä tämä kuullostaa.
Hänen miehensä kuoli noin 3-vuotta sitten ja se jälkeen meno mennyt mahdottomaksi. Heti alkuun suunnitteli muuttoa muualle vuokra-asunnosta kun naapurit otti sitä päähän vaikka he hyviä tuttuja hänelle. No ei muuttanut. Sitten alkoi haukkua ylemmälle taholle alaistaan ja sanoi ettei tule töissä enää toimeen sen kanssa ja se pitää vaihtaa muualle töihin. Sanoi sen tälle alaiselleenkin ja hänelle löytyi lopulta uusi paikka. Olivat noin 20-vuotta työkavereita tätä ennen ja hyvissä väleissä. Sitten sai uuden alaisen ja valitti, että on surkea ja se sai lähteä. Tätä on nyt jatkunut semmoiset 2-vuotta ja kukaan ei käy sille alaiseksi. Oli tuossa välillä sairaslomalla kun kuulemma ahdisti työasia kun sai aika isosti palautetta töissä tekemästään isosta mokasta. Valitti kun palkka huono ja ei tule toimeen vaikka vuokra vaan 500e/kk kaikkineen. Ja palkka ainakin yli 2500e/kk. Koko ajan suunnitteli sitä muuttoa oikein kiihkeästi, mutta ei kuitenkaan muuttanut. Oli sairaslomalla kun ahdisti olla töissä kun oli saanut niitä haukkuja silloin 2-vuotta sitten. No esitti toiveen, että hän vaihtaa toimipaikkaa ja näin tapahtui, mutta palkka satoja euroja vähemmän kuukaudessa. Perehtyi uuteen paikkaan vanhan kanssa reilun viikon ja sen jälkeen oli pari päivää töissä ja totesi, että ahdistaa ja sydämestä ottaa ja hän ei pärjää siellä kun se perehdyttäjä ei perehdyttänyt töihin tarpeeksi. No sille määrättiin mielialalääkkeitä, mutta ei ottanut ja kun valitti sydäntään sanoivat ettei ole se vaan joku ahdistus. Tässä parin vuoden aikana teki muutakin outoa. Antoi kerran lapsille ison kasan vaatteita ja seuraavana yönä soitti hädissään miehelle, että ne vaatteet on heti palautettava hänelle ja mies joutui lähtemään viikolla yöllä neljän aikaan viemään niitä sille(asuu kaukana) kun se oli aivan hysteerinen. Kuitenkin muutama viikko tuosta antoi ne vaatteet uudestaan lapsille. On tilannut vuosia lapselle akua niin lopetti sen sanomatta mitään. No tämä ei ehkä mitään, mutta ehkä liittyy tuohon.
No nyt se on ollut tämän vuoden puolen melkein kokonaan sairaslomalla ja ihan sekaisin kotona. Soittelee hysteerisesti miehelleni päivittäin jopa useita kertoja. On aikaa miettiä kaikkea ja sydämestä ottanut monta kertaa, mutta kun mennyt sairaalaan niin ei ole sydämestä johtuvaa se huono olo. Niin ja on sille tässä välissä tehty sydänoperaatiokin, mutta pieni sellainen.

Mieheni sanoi sen olevan vaan masentunut siitä kun sai haukut siitä mokasta töissä 2011, mutta itse luulen sen olevan muuten ihan sekaisin.

Niin ja onhan se ehdottanut miehelleni, että etsisi uuden eukon ja pyytänyt sitä mukaan risteilylle kanssaan etsimään uutta naista.
 
Jonkinlainen ahdistuneisuushäiriö? Kuolema taisi olla tosiaan kova paikka, ja jättänyt suuret arvet. Tuollaisessa tilanteessa olisi tärkeä saada sitä apua, että tilanne ei menisi pahempaan suuntaan
 
Oisko tuo miehen kuolema sitten ollut liikaa. Käsittelemätön suru voi ottaa erikoisia ilmenemismuotoja.

Sitä minäkin mietin. Mutta ei kai se tuollaista elämää voi jatkaa. Ei kai tuo normaalia ahdistusta ja surua voi olla? Itse mietin pitääkö miehen ottaa johonkin yhteyttä siitä ja sanoa ettei tuo ole normaalia. Itse se ilmeisesti vain kertoo lääkärille, että ahdistaa töissä ja "mukamas" se yksi työasia.
 
[QUOTE="vieras";28189033]Jonkinlainen ahdistuneisuushäiriö? Kuolema taisi olla tosiaan kova paikka, ja jättänyt suuret arvet. Tuollaisessa tilanteessa olisi tärkeä saada sitä apua, että tilanne ei menisi pahempaan suuntaan[/QUOTE]

Tätä juuri mietin kun se ei itse sano kaikkea lääkärissä. On käynyt nyt kerran psykiatrilla (tai psykologi) ja sanoi itse ettei hänen sinne tarvitse mennä enää kuin kerran tai kaksi. Mutta itse luulen ongelman olevan se miehen kuolema eikä se työmoka parin vuoden takaa.
 

Similar threads

M
Viestiä
15
Luettu
4K
Aihe vapaa
hääkoordinaattorin vapaapäivä
H
S
Viestiä
10
Luettu
379
Aihe vapaa
Not logged in
N
V
Viestiä
0
Luettu
320
V

Yhteistyössä