Mikä matka leikkipuistoon?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "friidu"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
F

"friidu"

Vieras
Miten pitkä matka teillä on lähimpään leikkipuistoon?
Asutteko omakotitalossa? Jos asutte niin oletteko yleensä omalla pihalla lasten kanssa? Mitä tekemistä lapsille?

Meiltä matkaa reilu kilsa lähimpään, ja ok-talossa asutaan mut usein mennään puistoon kun tuntuu että siellä lapsille enemmän tekemistä.. kotona pihassa vain kiikut ja trampoliini..
 
Asutaan kerrostalossa ja omalla pihalla on eka leikkipaikka. Lähimpään varsinaiseen leikkipuistoon on n. 200 m. Kilometrin säteellä on ainakin tusina oikeaa leikkipuistoa/päiväkodin/koulun pihaa Tämä on ollut yksi suuri plussa kerrostalolähiössä asuessa: Kivoja leikkipaikkoja ja muuta puuhaa lapsille on vaikka kuinka paljon lyhyen kävelyetäisyyden päässä ja puistoissa on hyvin usein leikkiseuraa. Eivätkä vanhemmatkaan kyllästy aina kykkimään samassa puistossa.
 
Lähimmälle leikkikentälle on matkaa 5 kilometriä. Ei käydä siellä kuin pari kertaa kesästä. Kotipihassa enemmän tekemistä.
Eilen kerättiin vattuja. Lapset leikkivät leikkimökissä kun tylsistyivät. Isompi ajelee pyörällä, pienempi työntelee nukenvaunuja. Otan heitä pihahommiin mukaan. Kitkiessä lapset kärräävät omilla kottikärreillä rikkaruohot metsikköön, kantavat puita kaverina, istuvat traktorin kyydissä. Seikkailevat metsikössä. Tekevät puroja märkään aikaan. Talvella lumilinnoja ja hiihtämistä. Kyllä sitä tekemistä maalla ja nimenomaan ulkona enemmän keksii kuin sisällä. :)
Monesti lapset jaksavat hyvin tehdä pieniä ulkoaskareita kun palkkiona on uintireissu tai ulkosaunan lämmitys :)
 
Leikkimökki olis kyllä kiva!
Ollaan siis vasta tänä kesänä muutettu omakotitaloon, kerrostalolähiöstä jossa kaikki oli äärellään niin vähän ehkä hankala nyt sopeutua..:)
Pitääkin hankkia syksyks haravaa ja muuta tarviketta niin on siinäkin lapsille puuhaa.. ja vanhemmille apua ;)
kiitti ideoista!
 
[QUOTE="friidu";28764778]Leikkimökki olis kyllä kiva!
Ollaan siis vasta tänä kesänä muutettu omakotitaloon, kerrostalolähiöstä jossa kaikki oli äärellään niin vähän ehkä hankala nyt sopeutua..:)
Pitääkin hankkia syksyks haravaa ja muuta tarviketta niin on siinäkin lapsille puuhaa.. ja vanhemmille apua ;)
kiitti ideoista![/QUOTE]

Kannattaa seurailla tori.fi- sivustoa, siellä on leikkimökkejä myytävänä. Mekin ostimme käytetyn, maksoi vain satasen ja on oikein siisti, laitetaan vähän maalia pintaan kunhan keretään. Eikä tarvii olla nuukailemassa jos vähän hiekkaa ja jauhoja sotkevat siellä :)
 
Me asutaan leikkipuistossa kun asutaan kerrostalossa. Tähän nuo naapuri omakotitalojen mammatkin kerääntyy ja kehuu kuinka on kiva pikku puisto. Että kaipa tämä sitten on julkinen puisto.
 
Lähimpään, pienehköön leikkipuistoon matkaa 400m. Suurempaan ja parempaan 10km. Käydään molemmissa silloin tällöin. Omassa pihassa on vasta hiekkalaatikko. Ollaan muutettu tähän aika vasta. Ens kesäksi sitten kiikut ja mahdollisesti trampoliini.
 

Yhteistyössä