Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Valkoposkihanhet ovat haittaeläimiä ja lisääntyneet ihan liikaa. Rauhoitus pitäisi lopettaa ja hanhikantaa alkaa vähentämään rankalla kädellä.
Hyvä, että golffari päätti loukkaantuneen eläimen tuskat.
mites se väitteesi, että tapahtuma-aika oli kahdeksan jälkeen illalla? Ja tällä viikolla? Silloin on säkki pimeää... Valkoisia valheita"Moi, täällä kommentoidaan vaikka asiasta ei tiedetä hevon häntää. Oli avaamassa driverilla
ja löin niin sanotun hookin. Pallo osui lintua päähän joka loukkaantui vakavasti. Lintu hyppi ja
heitteli voltteja. Juoksin linnun luokse ja silloin siltä oli jo taju lähtemässä ja veri syöksyi suusta
ja sieramista. Tiesin että lintu on lopetettava välittömästi. Ajattelin mailalla kopauttaa ”pelistä”
pois. En voinut kuvitellakaan että irtoo muutakin. Kuvaus suoritettiin siksi koska kyseessä
rauhoitettu eläin. Perässä tuleva ryhmä ja vastaan tuleva ryhmä näkivät tilanteen eikä siinä ollut
mitään kauhisteltavaa. Video kuvattiin todistusaineistoksi koska kyseessä rauhoitettu eläin. Jälkeenpäin
ajateltuna ei olisi pitänyt kuvata koska päätyi someen. Linnun parasta tässäkin ajateltiin. Jos se nyt on
järkyttänyt somen niin pahoittelut siitä. Asia selvitetään viranomaisteitse ja sillä siisti. Lintu pääsi tuskistaan
ja on jo syötykin ja hyvää kuulemma ollut!
Ps. Ei minua hanhet haittaa vaikka niiden paskat kentällä ärsyttääkin, tervettä eläintä en lopettaisi noin.
Lisäksi vastaavalla kentällä olen metsästäjän haavoittaman linnun lopettanut aikaisemminkin tänä syksynä.
Silloin oli kyseessä canadan hanhi eikä siitä irronnut osia."
mites se väitteesi, että tapahtuma-aika oli kahdeksan jälkeen illalla? Ja tällä viikolla? Silloin on säkki pimeää... Valkoisia valheita
mites se väitteesi, että tapahtuma-aika oli kahdeksan jälkeen illalla? Ja tällä viikolla? Silloin on säkki pimeää... Valkoisia valheita
Kaikesta näkee, että tota swingiä on harjoiteltu aika monella hanhella. Tuli meinaan sen verran jäätävällä asenteella.
Nyt kannattais joidenkin hiukan miettiä mitä kirjoittaa, ettei vain tule syyllistyttyä rikokseen.
Missä kohtaa olet antanut rakentavaa palautetta?Mistä lähtien rakentava palaute on ollut rikollista?
Nyt kannattais joidenkin hiukan miettiä mitä kirjoittaa, ettei vain tule syyllistyttyä rikokseen.
Kun matu raiskaa ja polttaa elävältä teinitytön on se suvakkien mielestä yksittäistapaus jota ei saa yleistää, mutta kun suomalainen mies lopettaa loukkaantuneen eläimen alkaa uskomaton älämölö ja vihakirjoittelu...
Hole in oneMainio lyönti! Koska oli hämärää vahingossa luuli hanhen päätä palloksi, samannäköisiä ovat! Vahinkoja sattuu kaikille joskus.
Nyt kannattais joidenkin hiukan miettiä mitä kirjoittaa, ettei vain tule syyllistyttyä rikokseen.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1996/19960396
34 §
Lopettaminen hätätapauksessa
Hätätapauksessa, eläimen kärsimyksen pitkittymisen estämiseksi ja jos edellä 32 tai 33 §:ssä tarkoitettuja keinoja ei ole mahdollista käyttää tai jos eläintä ei saada kiinni, se voidaan lopettaa myös muulla kuin edellä säädetyllä tavalla, kuitenkin niin, ettei eläimelle aiheuteta tarpeetonta kärsimystä.
35 §
Lopetettavan sairaan tai vahingoittuneen eläimen siirtäminen
Sairas tai vahingoittunut tuotantoeläin saadaan siirtää muualle lopetettavaksi tai teurastettavaksi vain, jos eläimen kuljetus tai käsittely kuljetusta varten ei aiheuta sille lisäkärsimystä.
- - - - - -
Golffari toimi osoittaen suoraselkäisyyttä ja kansalaiskuntoa ja myös pilkulleen lain velvoitteita noudattaen:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1996/19960396
Hatunnosto hänelle !!
- - - - - - - - - - - - -
Lopeta vihakirjoittelu.Kaj, sinun kannattaisi lähteä ulkomaille nyt lomalle perheinesi. Saattavat syljeskellä päällesi kun kohtaat niitä jotka oivaltavat naurettavat ja kestämättömät, ah niin monet valheesi tässä naurettavassa selittelyssäsi.
Luoti voi painaa vain kaksi grammaa ja tappaa osuessaan...Ai jos pallo osuu jotain niin toi lyö aina sitä päähän?? Ei oo mikään iso pallo tossa et aika surkeesti keksitty. Kuinka monta ihmistä toi on lyöny mailalla??