heippa ap!
itse olen sua jo kymmenen vuotta vanhempi ja saanut vuosien varrella muodostaa käsitykseni pornosta, seksistä ja siitä, mikä on minun kantani ja oloni niiden suhteen.
kun olin ikäisesi, olin pitkässä suhteessa miehen kanssa, joka oli juuri sinun miehesi kaltainen. kun kerroin alemmuudentunteistani, joita hänen pornoaddiktionsa minussa aiheutti, hän suuttui sanoen, että loukkaan hänen seksuaalisuuttaan. en yhtään ymmärtänyt hänen reaktiotansa. olinhan ottanut asian taas tuhannennen kerran puheeksi, sillä porno varjosti minunkin elämääni ja ennenkaikkea häiritsi seksuaalisuuttani.
en tarkoita neuvoa sinua ylhäältä alaspäin. iän kerroin ja siihen viittasin ainoastaan siksi, että haluan kertoa, että olen tänä päivänä saanut jo tulla sinuiksi seksin ja pornon kanssa. ne ovat hämmentävän lähellä toisiaan varsinkin silloin, kun toinen suhteessa on todella kiinni jommassa kummassa.
ei se mies muuttunut ja minunkin seksuaalinen itsetuntoni korjautui ajan myötä. myös minä yritin olla kuin ne naiset elokuvissa ja tehdä kaikkeni, jottei miehen enää täytyisi katsoa pornoa, vaan minä riittäisin.
nyttemmin olen ymmärtänyt, ettei minulla ollut mitään sijaa siinä, katsooko mies pornoa vai ei. vaikka olisin muuttunut maailman kuuluisimmaksi pornotähdeksi, mies olisi silti katsonut.
älä siis kiltti ajattele, että sinä aiheutat miehesi pornoaddiktion tai että se kumpuaa jostain sellaisesta, millainen sinä olet tai et ole.
erosin miehen kanssa eri syistä ja aikani sain viettää vapaata pornosta ja teinkin sen ilomielin. mieleni ja itsetuntoni kohosivat. nykyään nautin pornosta omien ehtojeni mukaan. siis kyllä - nautin siitä itsekin, mutten joka tuutista niin, että saan siitä ristiriitaisia viestejä. enää se ei kerro minun huonoudestani vaan on yksi osa elämääni ja seksuaalisuuteni toteuttamista.