Mielipiteitä tarharepuista ja -tossuista?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja veni
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

veni

Vieras
Lapset menee syksyllä päiväkotiin, ja mietin, tarviiko sinne oikeasti reppua? Jotenkin tuntuu, että sitä päivittäin ees-taas roudattavaa tavaraa tulee niin paljon, ettei varsinkaan kura-aikana reput riitä, vaan olis sama nakata molempien kamat muovipussissa putkikassiin :D Vai roudaako teidän 2-vuotiaat itse reppua joka päivä selässään kuin koululaiset ikään?

Entä tossut, olivat ainakin kerhovaiheessa tosi hiostavat. Eikö jarrusukat olis paremmat sitätiloissa?
 
Meillä on ollut tarhareppu alusta asti ja siinä kyllä on mahtunut kaiken tavaran viemään. Tinttitossut on ollut pakolliset, meillä ainakaan eivät jarrusukat pelkästään kelpaa vaan päiväkoti vaatii tossuja. Ja kyllä jo 3 vuotias itse reppunsa kantaa, kun ei siellä usein ole kuin unilelu.
 
Meidän pojalla on nahkaiset sisätossut valmiiksi hankittuna. Samoin ostin sellaisen "väli"kokoisen repun. Kauhean isoja kasseja ei oo päiväkodissa tilaa säilytellä, lasten omat lokerot ja naulakot on aika pieniä. Jos joskus ei esim vaihtopuku mahdu reppuun, niin vien sit vaikka muovikassissa. Ja kyllä meillä varmaan se repullinen tavaraa kulkee päivittäin mukana, varavaatteet ym.
 
Silloin kun meillä lapset oli hetken päiväkodissa, kuravatteet jätettiin aina sinne eikä roudattu edestakaisin. Samoin vaihtovaatteita saattoi jemmata siellä lapsen lokerossa. Reput kyllä oli ja kulki edestakaisin. Tossut oli myös, koska kengssä ei tulisi käyttää jarrusukkaa, koska silloin jalka ei pääse liikkumaan luonnollisesti kengän sisällä.
 
Tarvii! ei sitä edestakaisin roudatakaan,vaan se viedään aina viikonlopuksi kotiin jos sieltä on jotain otettu jne..kyllä hoidossa tarvitaan vaihtovaatetta jos jonkin näköistä =)
 

Yhteistyössä