Mielipiteenne perheestä, johon kuuluu 39v isä, 38v äiti, 13v kaksoset sekä näiden 11v, 9v, 5v ja 3v sisarukset?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ov
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

ov

Vieras
Olemme usein saanneet mieheni kanssa kuulla, että onpas meillä paljon lapsia varsinkin kun emme ole esim. uusperhe, että osa lapsistamme olisi minun, osa mieheni edellisestä liitosta, vaan että
olemme olleet 15 vuotta naimisissa ja että kaikki lapsemme ovat meidän kummankin biologisia lapsia. Myös aviolliittomme pituutta on ihmetelty, että miten olemme pysyneet yhdessä näin pitkään, kun lähes kaikki muut sukulaiset ja tuttavat, jotka menivät kanssamme suunnilleen samaan aikaan naimisiin, ovat nyt eronneet. Eihän tässä minun ja mieheni "jo" 15 vuotta jatkuneessa liitossa ja 6 lapsessamme ole minusta mitään outoa, sillä eikö kukin saa elää tyylillään? Jos me mieheni kanssa emme näe mitään syytä erota jas halusimme molemmat monta lasta, niin miksi miksi ihan vieraidenkin pitää ihmetellä usein esim. kaupassa, että ovatko kaikki lapsemme tosiaan omiamme jne? Usein me mieheni kanssa keräämme ihmetteleviä katseita jo silloin, kun vain 4 nuorinta lasta ovat mukana kaupassa, jo silloin näkee ihmisten ilmeistä, että "onpas tuolla pariskunnalla monta lasta, kun niitä on 4". Tietäisivät vain nämäkin ihmettelijät, että todellisuudessa lapsia onkin 6, joista 2 vanhinta eivät sillä kertaa halunneet lähteä mukaan, vaan jäivät kotiin. Miltäköhän sitten ihmisten katseet näyttävät, jos hankimme mieheni kanssa vielä lisääkin lapsia (siitäkin on puhuttu) ja kaikki lapset ovat mukana kaupassa :-)
 
No en tiedä millaisissa porukoissa liikutte, kun yhdessäoloa on ihmetelty. Meillä ainakin on tuttavapiirissä vähemmistössä ne pariskunnat, jotka olisivat eronneet! Esim. sukulaisistani vain kaksi on eronnut ja mennyt uudelleen naimisiin. Lapsia kaikilla on 0-4. En osaa oikein ihmetellä mitään - itsekin haluaisin ison tai ainakin isomman perheen, mutta luoja ei ole suonut meille kuin yhden lapsen (nyt jo 10-vuotias). Olkaa omistanne ylpeitä vain aivan rauhassa. :)
 
No meille on sanottu monasti et meidän on pakko olla lestadiolaisia koska meillä on äiti, isä, 16v, 15v, 14v, 10v, 8v, 1,5v ja masuasukki. Olemme olleet naimisissa 20v elokuussa.
 
Sen takia varmaan ihmettelevät, kun suomessa keskimääräinen lapsilukumäärä on 1 tai 2 ja varmaan keskimääräinen avioliittoikä on alle 10 v. Että siksipä varmaan ihmettelevät, mutta senpä varmaan jo tiesitkin :)
 
Öööö... Suurperhe? :D Mitäs mun pitää mitään meitä olla. Se on jokaisen oma asia kuinka paljon niitä tenavia hankkii, jos niistä vaan pystyy huolehtimaan. Ja mitä tulee tuohon parisuhteeseen, niin pidän sitä vaan kunnioitettavan tässä erotilastojen kärkiyhteiskunnassa, että noin pitkään olette olleet yhdessä. =) :flower:
 

Yhteistyössä