Miehen tulkinta-apua

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Aprikoitseva
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

Aprikoitseva

Vieras
Ihan ensin totean,että olen kiitollinen asiallisista vastauksista,kun ihan tosissani kyselenkin.

Tutustuin netissä alkukesästä yh-isään ja itse olen yh-äiti. Vaihdoimme paljon viestejä ja aloimme soitellakin. Tutustuimme noilla tasoin pari kuukautta. Mies halusi välttämättä tavata,koska haluaa vakavaa suhdetta, eikä pelkkää virtuaaliystävyyttä. Minusta tuntui, etten olisi valmis, mutta tapasimme kuitenkin ja sittemmin joka viikonloppu. Lapsia on yhtä kertaa lukuunottamatta ollut aina paikalla myös. Tunnelma on ollut arkinen, mutta hyvä, lapset tulevat toimeen keskenään ja meillä on ollut hyvin läheistä ja seksiäkin enemmän ja ihanampaa kuin minulla koskaan. Mies on kertonut myös sen olevan itselleen todella tärkeää, minulle henkinen läheisyys, samat arvot ja tulevaisuuden suunnitelmat ovat ykkösenä, mutta hänen kanssaan myös seksi on ollut poikkeuksellisen kaunista ja hyvää.

Näimme viikonloppuna ensimmäistä kertaa ilman lapsia. Kaikki oli fantastista. Sitten tulin syyslomalle heidän luokseen hänen toiveestaan ja yhtäkkiä hän tuskin halaa, tuntuu melkein, että mun olisi parempi nukkua sohvalla jne.Kysyessäni,miten hänellä menee,on vastaus loistavasti, mutta minä en käsitä, miksi kaikki on yhtäkkiä toisin. Hänellä on työarki ja minä kaikkien lasten kanssa kotonaan,mutta ei kai sen pitäisi läheisyyttä poistaa,ainakaan näin tuoreessa suhteessa. Miksi hän edes halusi meidät tänne?
 
Miehet on just tuollaisia, ei niitä voi tulkita.
Mulla samankaltainen kokemus eräästä nettideittimiehestä. Kaikki oli loistavasti, mies kertoi miten on rakastumassa muhun jo ja kutsui luokseen jne. Ja sitten kun menin (oltiin nähty tätä ennen muutaia kertoja jo), niin ihan yhtäkkiä miehen käytös muuttui. Ei tosiaan oikein enää koskettanut tms. Ja kun kysyin, onko kaikki ok, sanoi että on. Sanoin että selvä, musta vaan tuntui siltä että jokin on toisin kuin aiemmin. Ja siihen se mies sitten vastasi että itseasiassa hän ei enää tiedäkään mitä haluaa.

Että kiva.

Erottiin. Ja mä olin ihan pihalla, vielä viis minuuttia sitten kaikki oli hyvin ja ok. Koko meidän lyhyen suhteen aikana mies oli se, joka "piiritti" ja oli enemmän vauhdilla mukana kuin mä. Ja sitten kun mä lähdin siihen mukaan, kaikki loppui kuin seinään.
 
Ihan ekana tulee mieleen että lastenhoitoavuksi... Onko miehellä vastuullinen työ? Jos on työstressiä ja on siksi etäinen...? Miehet on välillä outoja, ei niistä ota selvää.
 
sitoutuminen pelottaa. Mies kaipaa naista kumppanikseen ja sitten kun läheisyyttä alkaa olla se alkaakin pelottaa. Takana voi olla hyvinkin karuja kokemuksia ja pelko niiden toistumisesta.
 

Yhteistyössä