tämä on ongelma meilläkin.
mies ei kestä lasten tekemisiä yhtään, kaikki on karmeeta ja inhottavaa ja ennen lapsia kaikki oli paremmin. (mies itse toivoi lapsia ja taivutteli minutkin ajatukseen. minä tein tykönäni ison henkisen työn valmistaakseni itseni lapsia varten- jotten turhautuisi heihin jne- ja se toimi, minulle ovat tärkeämpää kuin mikään).
odotetaan lomaa, koska illat kotona lasten kanssa ovat yhtä huutoa, sit alkaa loma, ja kas, huuto jatkuu 24/7. töissäkin on kuitenkin ihan paskaa. omaa aikaa on liian vähän . huvittaisi nukkua pitkään mut ei, aina pitää herätä, joko lasten tai työn takia.
vaimo natkuttaa siitä ainaisesta huutamisesta, seuraa molemminpuolista vittuilua muutama päivä jonka jälkeen mykkäkoulua. nyt on sit sen takia ihan tyhmää. kun ei saa pilluakaan kun muija murjottaa.
ja voi ei- talvella vaimokin menee töihin ja mies joutuu hoitamaan lapset päiväkotiin joka aamu ja sekin perkele maksaa 500 euroo kuussa. vapaata ei ole senkään vertaa kuin nyt ja omista harrastuksista lienee luovuttava.
minä hoidan kodin, lapset, ruoka-ja vaatehuollon. kun pyydän apua esim yhteisten tavaroiden pakkaamiseen lomamatkaa varten , "eikö se riitä että maksan". kysyin haluaako vaihtaa osia, että jos minä maksan loman, ajan, sekä kannan tavarat, haluaako hän ottaa kontolleen suunnittelun, pakkaamisen, em kotityöt.... ei kuulema halua. näin ei ole hyvä muttei noinkaan. tai mitenkään.
olen ollut nyt reilut 6 vuotta kotiäitinä,herra on saanut harrastaa mielensä mukaan (itse sanoi että 2 iltaa viikossa ok ja samat mulle), saa valita mitä haluaa syödä , minä teen listan ja laitan ruoan siiheksi kun herra saapuu. (hän käy kaupassa koska auto hänellä käytössä ja ainoa jolla rahaa). mitään en ole evännyt. aina on saanut mennä, minä myös saisin mutten ole paljon jaksanut.
alan väsyä tähän kiukkuiluun. olen kysynyt, mikä tekisi onnelliseksi, ei tiedä.
kuinka voin auttaa? ei tiedä.
voisitko olla huutamatta lapsillemme? "eivät usko muuten".
no, eivät usko sittenkään, auktoriteetti mennyttä. lapset nauravat päin naamaa. uskoisin että haittaa myös lasten ja isän myöhempää suhdetta jos ei nyt saa otetta. lisäksi mun hermo alkaa tosiaan olla loppu, mullakin menee äksyilyksi, lapset vaistoavat ettei vanhempien välit ole kunnossa. ja soppa räjähtää aina lomalla kun ollaan 24/7 tekemisissä.
auttakaa.