Menin puhelinliittymäretkuun ja nyt en haluakaan vaihtaa.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Puudeli harmaana
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

Puudeli harmaana

Vieras
Kellekkään sattunut samoin?
Lauantaina siis onnistu tele finlandin tyyppi saamaan vaihtotarjouksen läpi. Ei kuitenkaan mikään sitova 12kk ym. juttu. Nyt sit tänään huomasin että omalla operaattorilla tullu parempi tarjous ja paremmin uuden liittymän papereita selasin niin netin nopeuskin ois huonompi vaikka jätkä vakuutti että pysyy samanlaisena täytenä nopeutena, onkin vaan 2g verkossa vaikka sanoin et nykysessä 3g netti.
Siirto ei oo vielä tapahtunu niin kerkeekö vielä perua? Huomenna heti soittelen sinne asiakaspalveluun mutta aattelin jos jollain ois kokemusta.
 
Tuliko soppari tehtyä puhelimitse vai kasvotusten? Anyway, käsittääkseni siirtoon menee ainaskin parisen viikkoa. Sen ajan nykyinen operaattorisi tulee tekstareilla pommittamaan sua tarjouksilla johon vastaamalla peruvat puolestasi siirron.
 
Citymarketissa kävi kiinni ja puhu pyörryksiin. Normaalisti mua ei retkuun saa mutta just kotoa lähtiessä oltiin tyttären kanssa riidelty puhelinlaskusta niin senhän tietää miten kävi.
 
2G verkossa? :D Ei sellaisia sopimuksia olekkaan nykyään, se tarkottaisi alempaa kuin 3G ja kaikki dataliittymät on 3G tai parempia (käytännössä toki tippuu joskus kuuluvuusalueen mukaan alemmaksi mutta sopimuksia ei tehdä alemmille luokituksille) Se 2G tarkoittaa todennäköisesti kännykkäsi maksimi latauskapasiteettia per kk... Voin olla toki väärässäkin kun ei ole sopimuspaperit nenän edessä.
 
  • Tykkää
Reactions: TrueBlood
Soita oman operaatorin asiakaspalveluun ja sano että kilpailija sai sut retkuun. Soitat kuitenkin kysyäksesi, et oisko heillä parempaa tarjousta kun olet ollut kuitenkin tyytyväinen asiakas yms. Saat nykyistä puhelinlaskua halvemmaksi ja peruvat siirron sun puolesta. :) Mulla halpeni kuukausimaksut tälleen yli kympillä...
 
Liittymääni tuli kerran ilmoitus, että uusi hinta on nyt tämä ja tämä. Samalla myös laajakaistan hinta olisi noussut. Soitin operaattorin asiakaspalveluun. Sain kyllä odotella, mutta vastattiin. Kerroin, että olen vaihtamassa operaattoria uuten ja että miten se irtisanominen tehdään. No siellä kaivettiin tietoni esiin ja jeesusteltiin, että oli tapahtunut virhe. Jotain häikkää heidän tiedotuksissaan oli kuulemma ollut. Mutta hyvä että soitin, nyt korjataan sanottiin. Sopimusta jatkettiin kahdella vuodella entisin ehdoin ja maksuin.

Kannattaa kyllä aina olla yhteydessä ensin siihen vanhaan toimijaan ennenkuin menee tekemään uusia ratkaisuja. Siinä voittaa. Kyllä ne tietää toistensa touhuista nuo operaattorit. Ja jokaisella on ilmaa edelleenkin laskuissa. Nehän teinaa ihan hirveästi.
 
Saunalahden :)
jos riittäis tuo 5000min. puhetta, 5000 viestiä ja rajaton netti meidän puhelinriippuvaiselle teinille.

Luulisi riittävän, tuossahan passaa pälättää joka ikinen päivä liki 3 tuntia puhelimessa ja naputella siihen vielä 166 viestiä päälle. Siis päivittäin. :laugh:

EDIT: Itselleni riittäisi 166 viestiä abt. vuodeksi...
 
Viimeksi muokattu:
Alkuperäinen kirjoittaja Isämies;28036313:
Luulisi riittävän, tuossahan passaa pälättää joka ikinen päivä liki 3 tuntia puhelimessa ja naputella siihen vielä 166 viestiä päälle. Siis päivittäin. :laugh:

EDIT: Itselleni riittäisi 166 viestiä abt. vuodeksi...

kauhee näpyttelijä olet. :O

mulle riittäis kolmeksi .. :D
 
  • Tykkää
Reactions: TrueBlood
Alkuperäinen kirjoittaja Isämies;28036462:
Ehkäpä se, että tarvitseeko teini todellakin tuollaisen määrän puheaikaa ja rajattoman netin yms...

Niin kauan kun koulunkäynti ja muut päivittäiset asiat sujuu niin en näe ongelmaa. Puhelimen pois ottaminen on myös tehokas rangaistus :D
Pienempi määrä olis todennäkösesti riittänyt mutta kun halavalla sain...
 

Yhteistyössä