menikö juusto kakku nyt pilalle?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kiityo
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Alkuperäinen kirjoittaja jeje:
Luultavasti meni. Ellei kakussa sitten ole runsaasti suklaata, se voi auttavasti jähmettää täytettä.

Mut tuo olis varmaan jo reseptissä huomioitu, eli jos jähmettyis ilman liivatetta niin tuskin sitä liivatetta käskettäis laittaan.
 
Kauan ne liivatteet oli lilluneet vedessä? Menettävät tehonsa jos liuottaa liikaa. Muuten en osaa sanoa että miksi olisi mennyt pilalle, jos siis vaan sait liivatteen tasaisesti siihen kakkuun.
 
En mä tiiä, riippuu siitä miten sä sen lisäyksen teit.
Jos sait kaadettua täytteen pois vuoasta ilman että kakunpohja kärsii ja täytteeseen liivate ja takas vuokaan, ni ei kai siihen oo mitään isompaa vauriota tapahtunut. varsinkin jos kakun juusto-osa on niin löysää ettei ole iteksensä hyytynyt (tuskin on koska tosiaan siihen ei tarttis liivatetta jos näin olisi).
 

Yhteistyössä