Meidän tuplat ei mahdu takapihan ovesta, oisko jollain jotain vinkkiä lasten ulkona nukuttamiseen?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja chef
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

chef

Aktiivinen jäsen
16.02.2005
47 399
16
38
Siis ei voi olla totta! Tai siis näemmä on.

Lasten nimenomaan pitää nukkua takapihalla, koska etupihalla heidän valvomisensa on vaikeampaa ja siellä on elämölöä päiväuniaikaan (pihan lapset saapuu koulusta jne).

Meillä on yhdistelmät joihin saan pienemmän (6kk), mutta mites sitten tuo isompi?! Vaihtoehtona on Brio Racet, mutta ne ei mene makuulle...ja sitten Graco Miraget, mutta niissä ei ole lainkaan jalkatukea jolloin jalat roikkuu.

Vielä pääsen kiertämään etupihalta taakse, mutta kun lumet tulee, niin se on sula mahdotomuus.

Enempää en viittis kärryjä ostella, kun niitä tuntuu nyt jo olevan liikaa.

Ideoita?
 
[QUOTE="vieras";22002043]Voisko ne kuitenkin nukkua sisällä?[/QUOTE]

Tietenkin voi, mutta kun molemmat nukkuu ulkona paremmin. Varsinkin tuo isompi nukkuu sisällä vain 30-45 min ja ulkona likemmäs 2h tai jopa yli.
 
Voisko niitä vaunuja säilyttää jatkuvasti ulkona ja sitten laittaan lapset sinne nukkuun? tai saako ne jotenkin kasaan, että nostais ne vaunut eka ulos ja sit lapset perässä?
 
Lumityöt?

Juu ei :D

Etupihalta matka takapihalle on kohtuu pitkä (asutaan keskellä rivitaloa) ja tuo on näin kesälläkin vähän paskamainen kulkea, kun tuonne takapihalle ei ole varsinaista reittiä...siellä kun on metsää/rämeikköä yms. Eli mulla menee ikä, terveys ja henki jos lunta tulee edes puolet siitä mitä viime vuonna ja ne joudun sieltä jatkuvasti luomaan.
 
Miksi Brio raceissa ei voi nukuttaa? Kyllä se menee tarpeeksi makuuasentoon että nukkuminen onnistuu. (Eli rivien välistä: me nukutamme taaperon raceissa eikä nähdä siinä mitään ongelmaa. :D )
 

Yhteistyössä