masullaan olo

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Tiipi
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

Tiipi

Vieras
Meidän 4,5kk poika ei viihdy kuin tosi lyhyitä hetkiä mahallaan. Ollaan yritetty kyllä aina pitää kun suinkin viihtyy. Ei jaksa pitää päätä ylhäällä kauaa ja hermostuu kun niska väsyy ja pää nöpsähtää alustaan nenä edellä.

Onko jotain kikkoja miten niskaa voisi vahvistaa? Poika ei myöskään käänny mahalta selälleen (eikä tosin toisinkaan päin) koska ei ole niin pitkiä aikoja mahallaan, että yrittäisi kääntyä. Jäntevyyttä kyllä lääkärien mukaan muuten löytyy.

Miten muilla? Viihtyvätkö vauvat hyvin masullaan ja onko aihetta huoleen tuon kääntymisen suhteen?
 
Älä huolehdi..kyllä taito sieltä tulee.Meidän poika 6kk ei aikaisemmin viihtynyt yhtään lattialla saati mahalleen.Kääntyy mahalleen satunnaisesti ja siitä selälleen.Tiedustelin asiaa neukkarilta ja sanoi että kaikki kehittyy eri tahtiin älä moisella päätä vaivaa.Me treenaillaa päivittäin lattialla ja päätin että hiljaa hyvä tulee....ei tässä hoppua ole
 
vauva melkein 4kk...ei myöskään viihdy masulteen pitkiä aikoja pää ei enää ""kopsahda "" alustaan.

ei myöskään mitään merkkejä mistään kääntyilystä paitsi että koittaa kyljelteen ""vahingossa"" mennä mutta siinä se meijän vauvan liikutahistoria sit olikin;)

mä en jaksa olla huolissaan siitä kääntyilystä..kääntykööt ku kääntyy...tuskin se enää 18 vuotiaana tos lattial makaa:)

neuvolatätiltä kysyin että milloin vauvan ""kuuluis"" kääntyä niin hän sanoi aikasintaan 5-8kk ja että sitä ennen lapset vahingossa kääntyy..
mut uskon että joidenkin lapset kyllä kääntyy aiemmin jo tahalteen...

sori sekava sepustus:)
älä huoli..
 
useimmiten lapset alkaa kääntyä vasta tuossa 5-8 kuukauden iässä joten ei kannata huolehtia.

Joka päivä vähän reenailee ja mieluiten ilman vaippaa niin vauva saa parhaiten tuntuman uuteen asentoon:)
 
Meidän poika oppi kääntymään 3,5 kuisena selältä masulle. Toisin päin ei käänny vieläkään. Nyt siis 5kk. Masullaan viihtyy vaihtelevia aikoja. Olemme pitäneen lasta paljon myös sohvalla maatessa sylissä mahallaan, missä nosteli päätään ahkerasti. Vauvat ovat yksilöitä ja kehittyvät eri tahtiin.. Kyllä teidänkin vauva vielä ehtii! Älä huoli! Pidä aina lattialla kun vaan viihtyy niin kyllä se siitä ajan kanssa.
 
entä onko siitä kehitykselle haittaa jos lasta ei pidä lattialla? tyttö on nyt kaksi ja puoli kuukautta. asumme todella viileässä asunnossa maatasossa ja lattialla vetää. odotellaan tässä lämpimämpiä ilmoja että pikkuista voisi lattialla pitää. muutamme pois tämän vuoden aikana joten toivottavasti ei seuraavan vauvan aikana ole tätä saamaa ongelmaa:) pidämme kyllä aina kylässä tyttöä lattialla että vähän saisi tuntumaa.
 
Kyllähän sitä jonkin verran kannattaa lattialla pitää, että saapi toisen ""voimistelemaan"", mutta jos vetoista, niin voihan sen sijaan loikoilla vaikka sängyllä tai sohvalla vaavin kanssa (jos ei ole kovin pehmeä) yms.
 
meillä on myös tosi viileää näin talvisin (viimetalven huippulukema 17c) nyt on onneks lämpimämpää. me pidetään lattialla viltin päällä mikä on laitettu reunoilta ryttyyn ja sitten vielä harso jalkojen päälle (ei pysy kyllä kauaa). lasta täytyy ehdottomasti pitää lattialla niin paljon kun suinkin hän viihtyy. motoriikka kehittyy.
 
ennenvanhaan kun kaikilla oli vetoiset talot, pienillä vauvoilla pidettiin ohutta myssyä sisällä lattialla. niin minäkin tein esikoisen kanssa kun lattialla kävi suorastaan viima.
 
Kannattaa varmaan sitkeästi jatkaa treenejä, siinä se niska vahvistuu ja varmaan pikkuhiljaa alkaa viihtyä pidempiä aikoja vatsallaan. Luulisin, että jos ei pinna riitä lattialla oloon, niin niskaa voi treenata myös äidin/isän rinnan päällä niin, että vanhempi on puolimakaavassa asennossa esim. sohvalla ja niskaa ei tarvitse kannatella niin suuressa kulmassa. Ja kasvot kuitenkin kiinnostavat vauvaa.

Sylissä kanniskellessa kannattaa myös kiinnittää huomiota siihen, että vauva joutuu itsekin kannattelemaan itseään, esim. vatsallaan kanniskellessa vauva innostuu maisemista ja todennäköisesti kohottelee päätään. Pystyasennossa joutuu myös tekemään enemmän töitä kuin hyvin tuettuna makuullaan.

Meillä vaavi kohta 4 kk ja ei enää aina viihdy edes sylissä kun hinkuu lattialle jumppaamaan. On kyllä viihtynyt siellä alusta saakka. Ensin makoili ison keittiön pöytämme päässä, mutta enää ei ole vähään aikaan uskallettu pitää, koska yrittää jo kovin kääntyä ja liikkuu alustallaan aika paljonkin. Lattia on turvallisempi paikka.

Kääntyi vatsaltaa selälleen jo muistaakseni 1 kk:n ikäisenä, mutta neuvolassa sanoivat, että se ei yleensä ole tahdonalaista vaan enemmänkin vahinko, koska niskaa kurottaessa pää on niin painava, että vetää muun kropan mukanaan ja lapsi kääntyy. Joten tuskinpa on syytä huoleen.

Kaverini lapsi ei ollut kauhean ""liikunnallinen"", oppi aika myöhään vasta kääntymään, seisomaan tukea vasten ja kävelemään, mutta siitä oli kuulemma se hyöty, että järki sanoi enemmän kun oppi kävelemäänkin ja oli varovaisempi kuin moni aikaisemmin samat asiat oppinut lapsi.

Kaikki aikanaan :)
 
Meidän poitsu on 5kk ja eikä käänny vielä...vahingossa on masulta selälleen n.5krt!Aivan alussa en pitänyt ollenkaa lattialla kun olin aivan ylisuojelevainen meidän ylisuurelta koiralta!Mutta nykyään aina kun on mahd laitan poitsun lattialle, sitterissä ei enää muutakuin syödä,sillä punkeaa pois sieltä!Niskaa treenataan niin että laitan pojan polvelle kiikkumaan maha kohti lattiia kun samalla katsomme telkkua...viihtyy siinä asennossa edelleenki ja voin jopa myöntää että on telkkarin orja :)...äitiinsä tullu
 

Yhteistyössä