maitokakka

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja äippä_hämeestä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

äippä_hämeestä

Vieras
Onko ihan normaalia että vauvan (2-3vko) kakka on välillä keltaisenvihertävää ja nyt viimeksi sinapinkeltaista ja melko löysää/vetistä? Kakka ei haise mielestäni pahalle vaan ihan normaalille. Ryynimäisyys on kadonnut mitä oli vielä vähän aikaa sitten. Kova huuto tuli ison "sinappikakan" jälkeen - siitä hieman pelästyin että nyt taitaa tosissaan vatsaa vääntää. Olemme normaali imetyslinjalla.
 
ihan pienen vauvan kakka muuttuu koko ajan, alkuviikkojen jälkeen kakka muuttuu juuri ryynimäisemmäksi ja on välillä löysempää ja välillä "kuivempaa". kaikki normaalia,
Lisäksi ilmavaivat vaikuttaa kakan väriin. meidän pojalla kakka oli todella pitkään vihreätä ja sitten yhtäkkiä muuttui keltaisemmaksi parin kuukauden jälkeen.
Aina kun pojalla on ilmavaivoja, niin kakka on jälleen vihreämpää (esim. nyt ja poika 4kk) Neuvolassa sanovat että vihreä kakka on ihan yhtä "hyvä" kuin keltainen kakka.

On hyvä että vauva kakkaa ja pissaa vaikka montakin kertaa päivässä, saa ainakin tarpeeksi ravintoa. Täysimetyksen hyviä puolia on juuri sekin, että vauva saa vastustuskykynsä suoraan siitä, eli harvemmin pikkuvauvalla on flunssia tai ripulia tmv..

 

Yhteistyössä