Maitohappobakteeri

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Pulautus
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

Pulautus

Vieras
Hei! Onko jollain kertoa kokemuksia maitohappobakteerien käytöstä? Onko kyse nyt siitä Cuplatonista tms? Meidän vauva syö vain korviketta ja pulauttelee aika lailla, vähemmän kuitenkin kuin ihan pienenä. Voiko maitohappobakteerilla saada pulauttelun kuriin vai mikä sellaisen perimmäinen tarkoitus on ?
 
Cuplaton ei ole maitohappobakteerivalmiste. Cuplatonia käytetään jos on kovat ilmavaivat. Maitohappobakteerit (esim. Biolatte Baby, Lactophilus, Probiootti Baby, DDS, Rela) normalisoivat vatsan bakteerikantaa ja auttavat siten monenlaisissa mahavaivoissa. Sitä en tiedä voivatko auttaa pulautteluun, mutta maitohappobakteereista ei missään tapauksessa haittaakaan ole. Ne ovat vauvoille ihan hyödyllisiä vaikka ei mitään vaivoja olisikaan.
 
Ootko kokeillut toisen merkkistä korviketta?
Eihän pulauttelu vakavaa ole mikäli lapsi kasvaa normaalisti eli saa silti tarpeeksi ravintoa. Ongelmahan se on vasta sitten jos tavarat ei pysy lainkaan mahassa tai sitten että lapsella on selvästi kipuja esim ei nuku. Silloin voi olla kyseessä refluksitauti mutta se kyllä ilmenee yleensä myös huutona öisin. Ei normi pulauttelusta tarvii olla huolissaan.
Maitohappobakteereita tosin kannattaa syöttää muutenkin.
Cuplaton on ilmavaivoihin, tosin ei se kyllä taida auttaa niihinkään ;)

Ellu
 
Meillä annettu koko ensimmäinen vuosi maitohappoja. Biolatte ei sopinu meille pulautteli hulluna. Probiootti baby oli alussa tykkäsin ja nyt dds junioria tähän asti, kun täyttää vuoden. Lapsi ei pahemmin pulauttele.
 

Yhteistyössä