Maito allergia?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja tyllerö
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

tyllerö

Vieras
Minkälaisia suolisto-oireita teidän maito allergia lapsilla on?
Meijän poju on4,5kk ja ainaollukova pieremään,mutta maitohappobakt.
on helpottanu vähän. Syöminen onollu tosi hankalaa monta kuukautta, herra alkaa itkemään loppuvaiheessa syöntiä.Nyt kakkii paljon enemmän kun aiemmin,n.4krt päivässä ja yölläkin.Ja haisee kakka tosi pahalle ja on välillä vihreetä.
Nyt aattelin lähtee ostaa peptidi tuttelia tai vastaavaa ja kokeilla onko vaikutusta.
Kiinteistä: ollaan syöty porkkanaa, perunaa, mustikkaa ja riisijauhoista tehtyä puuroa.­­­­­­­­­
 
Hyvinkin kuullostaa maito-allergialta. Meillä kans tyttö 3kk iässä todettiin maito-allergia. Enimmäkseen oli iho-oireita mutta myös kakka oli löysää ja pahan hajuista juuri vihertävää. Kannattaa hakeutua polille maito-altistukseen että saat lääkärintodistuksen Kelaa varten. Kannattaa säästää kaikki kuitit jos ostat apteekista "omin päin" maitoja, korvaavat sitten jälkikäteen.
Meillä juodaan edelleen Soija-tuttelia, tyttö on 1,5vuotta. Myöskään ei sovi naudanliha eikä kananmuna.
Tsemppiä!!!
 
Kiitos vastauksesta. Sehän onkin jännää et meillä on iho loistavassa kunnossa, siksi kai neuvola eikä lääkärit oo tähän asti ottanu kuuleviin korviinsa valitusta piereskelystä, mut nyt siis toi kakkakin.
Juu täytyy säilyttää kuitti, kävin just hakee peptidiä ja oottelen et poju herää niin päästään sitä nauttimaan ja sit vissiin soittaa lääkäriin.
soitanko ihan tk:n vai?
 
Me mentiin ensin TK:n omalääkärille ja sieltä laittoi lähetteen Lasten polille. Tietenkin jos on esim. vakuutus kannattaa mennä yksityiselle pääsee nopeammin. Kaikille ei välttämättä käy Peptidi-tuttelikaan joten kannattaa seurata mahdollisia oireita. Meillä juotiin ensin myös Peptidiä joka myöhemmin vaihdettiin tohon Soija-tutteliin (halvin korvike) molemmat sopi hyvin.
 

Yhteistyössä