mahtaakohan Sato suostua

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "tiina"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

"tiina"

Vieras
hain heiltä asunto.pistin asuntohakemuksen ( koitin soittaa mutta koulutuksessa tänään)
mulla ei luottotietoja ( mennyt nuorena,ei johdu vuokrista) ja heillä yleensä vakuus 250e..tarjouduin maksamaan 1kk vuokran suurusen takuun ( 740e) että saisin asunnon..kuinkakohan suhtautuvat
 
Minulla oli luotot kuralla kun saton asuntoon väliaikaisesti olimme muuttamassa.
Tai kuralla ja kuralla,kaikki kyllä maksettu mutta ei vielä puhtoisena näkynyt noi tiedot :(
Se ei heille kelvannut vaan minun piti maksaa 3kk takuuvuokra.
Mieheni ilmoitti samantien että hän maksaa ne niin se ei heille käynyt?!
Miheni piti laittaa minunntilile se raha ja sitten maksoin ne vakuudet.
Kuitekin olimme perhe,vaikkakin avoliitossa.
 
Jos sinulla on muuttoon joku järkevä syy (esim. halvempi asunto kuin nykyinen), niin voit ottaa yhteyttä sosiaalitoimistoon ja pyytää maksusitoumusta vuokravakuuteen. Sato ottaa yleensä luottotiedottomilta 2-3kk vuokran vakuuden, mutta kelpuuttanee myös sossun maksusitoumuksen.
 
No meillä tai minullakin toi oli ihan outo tilanne. Kun minulla kuitenkin oli ihan kaikki jo maksettu ja senttiäkään niistä ei ollut vuokrarästejä vaan muuta esin ellos tiliä puhelinlaskua ym.
 
no ottaen huomioon että nykyinen on 3h+k+s 80 964.33e ( rivari)
ja toi mitä kyselin ois 3h+k 76 740e (sis veden) kerrostalossa

syy miksi näin kallis nykyinen..aikanaan muutettiin avomiehen kanssa tähän.nyt heivasin hänet pihalle
 
Jos asunnosta kyselee joku muu, jolla luottotiedot kunnossa, vuokraavat varmasti hänelle. Me kärkyttiin yhtä asunto yli kk (mulla ja miehellä ei kummallakaan luottotietoja), laitettiin sähköinen hakemus, soitettiin ja laitettiin vielä sähköpostiakin. Asuntoa ei oltu vuokrattu kenellekkään, ja ilmoitus oli pitkään netissä, silti emme sitä saaneet.

VTS:ältä onneksi saimme vielä kivemman ja edullisemman asunnon. Pyysivät vaan isompaa takuuvuokraa, ja tekivät aluksi määräaikaisen sopimuksen, mitä on mahdollista jatkaa, kunhan vuokrat maksettu ajallaan ym.
 
Varokaa Satoa

Sato harjoittaa kiskontaa ja syrjintää yllättäviä vuokrankorotuksia ja asunnoissa hometta ja kaiken kukkuraksi Saton hotellikotia pyörittää itämafia

VAROKAA!!!
 
Nyt äärimmäistä varovaisuutta Saton kanssa. Ei nimiä mihinkään Saton papereihin ja lukekaas tämä hittasti ja harttasti

"Kuluttaja-asiamieskin on jo jyvällä Saton epärehellisestä toiminnasta"

http://sato-asunto.blogspot.fi/

"Saton asunnoissa on jo havaittu runsaasti sadoittain home- ja terveysriskejä joiden ehkäisyyn ja korjaamiseen Sato ei edes ota kantaa kuin vasta sitten kun asiakkaat ovat sairaalassa.

Sato käyttää hyväksi ihmisen perusturvaan kuuluvaa oikeutta omaan kotiin, harjoittaa kiskontaa ja altistaa asiakkaat terveysriskeihin, asioita joissa täyttyy jo rikosoikeudellinenkin arviointi."

"Sato markkinoi nyt "takuuvuokra 250,00" euroa ja mannekiineiksi on valittu Saton omia työntekijöitä tiedättekö missä piilee jutun ydin rahastamisessa, kiskonnassa ja katteettomissa lupauksissa.
Varoittavia tapauksia on missä perheelliset ovat sairastumisen takia missä vuokranmaksuihin tullut laiminlyöntejä menettäneet Saton asunnon ja Saton lakimiehet ovat ryövänneet jopa perheen lapsien leikkikalutkin toisin sanoen jos Saton uhrina haluaa saada oikeutta niin oikeusprosessi Saton kanssa on hidasta ja kallista.
Todistettuja tapauksia on että Sato on vaihdattanut asuntoon lukotkin paljon ennen kuin edes häätö oli edes käynyt tuomarilla tai saanut lainvoiman.
Saton mainokset maksaa arvatkaas vaan kukas muu kuin tyhmä joka erehtyy vuokraamaan Satolta jotain. Asiakas maksaa sen nimittäin hinnaissa ja ylihinnoitelluissa Saton käyttökustannuksissa, mitä järkeä? ei mitään. Kuluttajansuoja herää vähemmästäkin!"

Kuvassa yksi Saton myyntipisteistä osoitteeessa Mikonkatu 7 Helsinki, tässä pisteessä kuluttajaa syljetään käytännössä silmille.

http://sato-asunto.blogspot.fi/
 

Yhteistyössä