Mahan koosta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Sari
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

Sari

Vieras
Mulla pullahti maha näkyviin oikeen kunnolla pari päivää sitten. Siirryin mammahousuihin 3 päivää sitten, maha näkyy jo tosi selvästi. Kaverillani on 22 viikko menossa ja meidän maha näyttää melkein samalta. Kaikki jotka minut on nähny, epäilee tuplia mahan koon vuoksi. Itse asiassa alkuraskauden ultrassa oli kaksi alkiota, ja toinen gynen mukaan menehtynyt. Gyne kuitenkin sanoi, että np-ultra vasta varmistaa tilanteen 100 %. Onkohan se toinen sittenkin hengissä, ihmetyttää suuresti mahan koko. Odotan toista lasta, esikoisen aikanakin olin kyllä tosi iso, mut että näin aikasin tällainen maha, kauhistuttaa miten iso olen loppusuoralla.

Viikon päästä np-ultra, on kyllä jännää onko vaan yksi vai sittenkin tuplat. Silloin toisella ei näkynyt sykettä ja gyne sanoi, et koon perusteella on n. viikon ero, olisko tämä ei hengissä oleva voinut hedelmöittyä myöh. niin että syke ei sen takia silloin vielä näkynyt, voiko siis viikon erolla hedelmöittyä kaksi munasolua ?

 
Kohtusi voi olla eteenpäin kallellaan kun taas kaverillasi taaksepäin. Siitä miset erot. Toki voihan siellä kaksoset hyvinkin ollakin. Myös ryhti vaikuttaa siihen miten vatsa tulee esiin. Jos on hyvät selkälihakset, se kai pysyy piilossa pidempään.
 
Kiitos vastauksesta :) Mulla on kohtu taaksepäin kallellaan, jokainen gyne aina maininnut, mutta tosiaan selkä ryhti on vähän huono, jospa johtuukin siitä, mulla on notko selkä.

 
Kyllähän se mahan koko vaihtelee suuresti eri ihmisillä. Minulla nyt menossa rv 19 ja vielä pystyn ihan mainiosti peittämään raskauden vaatteilla jos haluan. Ystäväni taas oli jo viikon 12 tietämillä niin raskaanaolevan näköinen ja maha oli tosi iso, ettei voinut kyllä erehtyä että raskaana oli. Ei kyllä saanut kaksosia :)
 

Similar threads

Y
Viestiä
3
Luettu
2K
V
O
Viestiä
6
Luettu
2K
A

Yhteistyössä