Maatilalliset, isyysloman pitämisestä kysymys.. (tai muutki yrittäjät)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Kaisa"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

"Kaisa"

Vieras
Eli meil synty kolmas pikku tirpana ja isä pitämässä ensimäistä kertaa isyyslomaa.. eli miten sen hakeminen käytännössä menee kun mies on yrittäjä?

Niin ja minkäverran suunnilleen teil on jääny itelle maksettavaksi /pv kela korvauksen jälkeen (se kela korvaus ku ei ainakaan tääl riitä lomittajan palkkaan). Saako sen korvauksen suoraan tilille ite vai meneekö jotain muuta kautta lomitustoimistoon.. oon ihan ulalla et miten nämä jutut käytännössä toimii. Se todistus mul neuvolasta jo on..
 
Sijaisavun hinnan löydät melan laskusta ja sen tuntihinnan mukaan menee se isyysloman taksa eli sen maksatte lomatoimelle=kunnalle. Päiväraha maksetaan yrittäjälle. Eli ihan samalla tavalla ku viljelijän muutkin sijaisavut.
 
[QUOTE="xyz";23090285]Sijaisavun hinnan löydät melan laskusta ja sen tuntihinnan mukaan menee se isyysloman taksa eli sen maksatte lomatoimelle=kunnalle. Päiväraha maksetaan yrittäjälle. Eli ihan samalla tavalla ku viljelijän muutkin sijaisavut.[/QUOTE]

ok kiitos sulle.. ja haetaan ihan normisti kela:sta? löytyykö kelan sivuilta tarkemmin ohjeet siihen et millon etuus pitää hakea ja millaisissa pätkissä isyysloman voi ylipäätään pitää.

Tarkoitus ois et pitäs osan nyt keväällä ennen kevät töiden alkua, mut pitää laskea ensin et paljonko joutuu ite maksamaan :/
 
kela sanoo näin " Isä voi lapsen syntymän jälkeen pitää isyysvapaata 1–18 arkipäivää ja hoitaa lasta kotona äidin kanssa samaan aikaan" eli sunnuntai lomitus on ite maksettava???
 
[QUOTE="vieras";23090328]Meillä ei mies pitänyt koska ei kannattanut, ja siinä olisi ollut kuitenkin ne kaiken maailman paperien täyttämisetkin.[/QUOTE]

kannattavuutta meki on mietitty, mut nuita lomapäiviä on muuten niin vähän ja lapset on niin hetken pieniä et aateltiin et käytettäs tuo viikko ihan vain lomailuun lasten kans ilman ressiä ja kiirettä.. lähettäs vaik kerranki johonki asuntovaunun kans (mihin ei normisti ole mahdollisuutta)
 

Yhteistyössä