Maanantaina paistetut broilerin fileet - voiko vielä syödä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "mirella"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

"mirella"

Vieras
Nyt on kyllä uusavuttomuus huipussaan, mutta mitä mieltä olette, uskaltaako maanantaina paistettuja broilerinfileitä syödä vielä tänään? Itse olisin ilman muuta syönyt, mutta mainitsin asiasta ystävälleni, joka oli ehdottomasti sitä mieltä, että ei enää lautaselle. Joten, miten on? :D
 
[QUOTE="mirella";29000746]Nyt on kyllä uusavuttomuus huipussaan, mutta mitä mieltä olette, uskaltaako maanantaina paistettuja broilerinfileitä syödä vielä tänään? Itse olisin ilman muuta syönyt, mutta mainitsin asiasta ystävälleni, joka oli ehdottomasti sitä mieltä, että ei enää lautaselle. Joten, miten on? :D[/QUOTE]

sulla on harvinaisen typerä ystävä. Itse ollaan syönty viimeks neljä päivää aiemmin paistettuja broilerinlihoja ja terveinä pysyttiin.
 
[QUOTE="noppispoppis";29000752]No jos ne on oikeen säilytetty niin kyllä mä olisin syönyt.[/QUOTE]

niin minäkin,ehkä vielä huomennakin,perjantaina en. Nopesti jäähdytetty,kylmässä sailytetty on ok.,ainakin 3 päivää. Kala pitäisi syödä viimeistään seuraavana päivänä.
 
Voi niitä syödä (siis tuskin ovat pilalla), mutta kanaan tulee tosi äkkiä sellainen jääkaapin maku, jos eivät olleet vahvasti maustettuja. Itse en siis söisi enää, koska olen nirppanokka ;)
 

Yhteistyössä