Luomirakkula..

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Mulla on tälläkin hetkellä. Ensimmäisen kerran oli viime keväänä ja katosi itsestään noin neljän kuukauden jälkeen. Jos häiritsee tai ei katoa, niin sitten se on poistettava kirurgisesti. Satuin kattomaan netistä operaation ja aikas karmeelta näytti, kun oli koko silmä veressä :(
 
Alkuperäinen kirjoittaja b:
Siis tarkoitatko silmäluomessa olevaa rakkulaa vai luomea, jossa rakkula? :D

siis silmäluomessa oleva rakkula, on vain jostakin ilmestynyt ei ole ollut missään vaiheessa kipeä, päällepäin näyttää hieman kellertävältä, joten sisältöä selvästi on
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Alkuperäinen kirjoittaja b:
Siis tarkoitatko silmäluomessa olevaa rakkulaa vai luomea, jossa rakkula? :D

siis silmäluomessa oleva rakkula, on vain jostakin ilmestynyt ei ole ollut missään vaiheessa kipeä, päällepäin näyttää hieman kellertävältä, joten sisältöä selvästi on

Ok. En osaa sanoa kyllä. Anopillani on ollut jo kauan (kuukausia) silmäluomessaan sellainen n. puoli senttiä halkaisijaltaan oleva patti, joka on kyllä oikeastaan ihon värinen. Nyt alkanut kyllä vissiin pienenemään, mutta ellei lähde pois, niin silmäkirurgisesti kuulemma sit leikataan.
 
Mulle tuli elokuussa luomirakkula. Marraskuussa terveyskeskuksessa määrättiin silmään antibioottivoidetta, jolla patti ei lähtenyt. Maaliskuussa pääsin leikkausjonoon ja patti poistettiin kirurgisesti kesäkuussa. Lääkäri totesi sen olevan "todella iso". Nyt leikkauksesta on viikko ja mielestäni patti on jo alkanut uudelleen kasvamaan tuohon. Luomenreuna on jatkuvasti tulehtunut, joten rasva ei pääse ulos vaan kertyy luomen sisään. Onkohan kellään vinkiä, miten tuosta luomenreunan tulehduksesta pääsisi eroon? Antibioottivoide ei siihen näköjään auta.
 
Mulla on ollu jo kohta kolme kuukautta luomirakkula silmän yläpuolella, ekan kuukauden oli oireeton. Sitten viimekuussa se tulehtui ja päivystyksessä antoivat siihen lääkevoidetta viikon ajaksi. Nyt se on tulehtunut uudestaan ja kasvanut paljon, en tiedä pitäisikö se leikkauttaa, miten paljon se sattuu ja kauanko pitää parannella silmää?
 
Jos se on tavallaan kapseloitunut, niin tuskin poistuu itsekseen. Leikkaus on nopea ja helppo. Mut siis luomirakkulahan on mulla ainakin ollut sellainen silmäluomen sisäpuolella oleva isohko pallero.

Mulla oli selvä juttu, että niitä tuli useampia, kun käytin tiettyä ihovoidetta. Kun lakkasin sen käytön, ei ole enää vuosiin tullut.
 
Kirjoitan uudestaan, melkein vuosi sitten kirjoitin nim. Vaiva.
Elikkä tässä välissä luomirakkulaani ei ole leikattu vieläkään. Sen sijaan paikalliset tk.n lääkärit "tyhjensivät" kaksi eri kertaa rajuin keinoin rakkulan, neulalla pistelivät ja puristivat sormin todella kovaa. Tämä ei kuitenkaan auttanut, pelkkää kärsimystä, traumaa ja verta. Rakkulaan kerkesi muodostua seinämiä eikä mitään lähtenyt.. Nyt rakkula on paljon pienempi, sitä ei huomaa eikä se paina silmääni. Eikä se ole enää kertaakaan tulehtunut mutta pitkään oli herkkänä tyhjennysten jälkeen. Pitkään aikaan se ei ole enää pienentynyt ja siksi ajattelin sen leikkauttaa kokonaan pois luomeltani. Ettei vain pääsisi enää tulehtumaan tai kasvamaan isommaksi. Mitä mieltä olette, kannattaako sitä leikata?
 
Kirjoitan uudestaan, melkein vuosi sitten kirjoitin nim. Vaiva.
Elikkä tässä välissä luomirakkulaani ei ole leikattu vieläkään. Sen sijaan paikalliset tk.n lääkärit "tyhjensivät" kaksi eri kertaa rajuin keinoin rakkulan, neulalla pistelivät ja puristivat sormin todella kovaa. Tämä ei kuitenkaan aluksi auttanut, pelkkää kärsimystä, traumaa ja verta. Rakkulaan kerkesi muodostua seinämiä eikä mitään lähtenyt.. Nyt rakkula on paljon pienempi, sitä ei miltei huomaa eikä se paina silmääni. Eikä se ole enää kertaakaan tulehtunut mutta pitkään oli herkkänä tyhjennysten jälkeen. Pitkään aikaan se ei ole enää pienentynyt ja siksi ajattelin sen leikkauttaa kokonaan pois luomeltani. Ettei vain pääsisi tulevaisuudessa tulehtumaan tai kasvamaan isommaksi. Mitä mieltä olette, kannattaako sitä leikata pois? Pelkään leikkausta kuollakseni kaiken tuon jälkeen, enkä tiedä uskallanko leikkauttaa sitä.
 

Yhteistyössä