Leikittäiskö vähän salapoliisia?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja uskomaton juttu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
U

uskomaton juttu

Vieras
Mä olen läheltä seurannut tällaista vähän kummallista juttua, joka on nyt viime päivinä paisunut aivan uskomattomaksi. Ajattelin että mammat tietää niin paljon raskaudesta että kysyn teiltäkin voiko tää tarina teistä pitää paikkansa.

Mun miehen kaveri kertoi aika pian meidän vauvauutisen "julkistamisen" jälkeen, että yksi tyttö odottaa hänelle vauvaa. Alkuun tää kundi ei edes halunnut kertoa kuka tyttö on kyseessä, ja he eivät siis seurustelleet. Jossain vaiheessa kyseinen tyttö paljastui mun miehelle, ja hän osoittautui heidän yhteiseksi tutuksi. Kyseinen pariskunta alkoikin sitten seurustelemaan ja he muuttivat yhteen ja vauvaa odotettiin innolla.

Tää tyttö sitten kävi meilläkin muutaman kerran ja itse aloin myöskin ystävystyä hänen kanssaan. Jossain vaiheessa alettiin sitten mun miehen kanssa ihmettelemään miten sen tytön maha ei kasvanut ollenkaan. Lasketun ajan piti olla n. 2,5kk mun jälkeen. Tyttö on kuitenkin tosi pitkä, joten arvelin että siksi maha ei tule heti näkyviin, kun vauvalla on niin paljon tilaa kasvaa "ylös päin". Kun meidän vauvalla oli ristiäiset, tää pariskunta oli myös kutsuttu. Laskettuun aikaan oli tässä vaiheessa n. 3 viikkoa, eikä esim. kukaan mun sukulaisista tajunnut tän tytön olevan raskaaana. Hän käyttää kyllä tällä hetkellä tosi löysiä vaatteita, mutta kyllä kai nyt luulisi jonkun verran mahaa näkyvän kuitenkin.

Laskettu aika lähestyi ja miehen kaveri odotti innoissaan joka päivä koska vauva syntyy. Meni viikko, meni toinenkin, vauvaa ei kuulunut. Jossain vaiheessa tää kundi alkoi välttelemään koko aihetta kun kaikki kyselivät onko vauva jo syntynyt. Kun vauva oli reilu 3 viikkoa myöhässä, lääkärissä selvisi että laskettu aika onkin vahingosa merkitty kuukauden liian aikaiseksi (?!) ja raskaus olikin "todellisuudessa" vasta viikolla 39+jotain. Taas odotettiin.

Kun raskaus meni taas yli viikon 42, tytölle tulikin joku sairaus, jonka takia hän ei kuulemma voinut synnyttää ennen kuin tulehdusarvot saadaan jälleen kohdilleen. Taas lisää odotusta ja lapsen isä alkoi jo olla ihan romuna. Kaikki ihmetteli sairaalan toimintaa ja mm. sitä, miksi vauvaa ei leikattu ulos.

Tällä viikolla mieheni kaveri oli alkanut duunipäivän jälkeen avautua miehelleni, ettei enää usko koko raskauteen, ja jos tyttö onkin raskaana, niin paljon myöhemmässä vaiheessa, eikä tämä kaveri usko että lapsi on hänen, jos siis mitään lasta edes onkaan. Tää kundi ei ole ollut tytön mukana neuvolassa tai ultrassa kertaakaan, mutta on kuulemma joskus aiemmin tuntenut vauvan potkut. Hän oli kuulemma ollut ihan poissa tolaltaan kun oli miehelleni tätä kertonut.

Seuraavana päivänä tästä avautumisesta sama kaveri tuli käymään meillä duunin jälkeen, ja kertoi itku kurkussa että lapsi on kuollut kohtuun. Syynä on yliaikaisuudesta johtuva istukan rappeutuminen ja kohdun luhistuminen. Tuo lapsi on kuitenkin jo 2,5kk myöhässä alkuperäisestä lasketusta ajasta. Sen takia mä ihmettelen suuresti miksei muka asialle ole tehty mitään aikaisemmin, vaan vauvan on annettu kuolla vatsaan.

Lisäksi outoa tästä "kuolemasta" tekee se, että tyttö on edelleen kotona, ei esim. sairaalassa odottamassa synnytyksen käynnistystä. Lisäksi fb:stä näkee että hän on ollut koko eilisen ja toissapäivän kotona, tilapäivityksiä yms. on molemmilta päiviltä tunnin välein. Ja sopivasti lapsi sattui kuolemaan heti seuraavana päivänä kun miehensä oli avautunut mun miehelle.

Ainoa seikka joka puhuu raskauden puolesta, on että tyttö on ilmeisesti kuitenkin äitiyslomalla töistä. Äitiyslomaahan ei myönnetä ennen kuin saa raskaustodistuksen neuvolasta. Tää juttu on musta niin sekopäinen ja ihan kuin suoraan salkkareista, että mä en nää tiedä mitä pitäis ajatella. Eihän tässä voi olla kuin suuri kusetus taustalla, mutta mä en silti vaan tajua. Kuka voi tehdä tollaista toiselle? Nyt tää kaveri suree kuollutta lastaan, vaikka loppujen lopuksi kukaan ei edes tiedä onko mitään lasta ollutkaan.

Ja tiedän, tää kuulostaa myös niin provolta ja mielikuvitus-jutulta että puolet ei varmasti usko. Mäkään en haluaisi uskoa, mutta ei kai sitä muutenkaan voi nähdä? Vai mitä mieltä muut on, kuulostaako tää tarina yhtään uskottavalta? Mä oon miettinyt sitäkin, että oonko mä todella kamala ihminen kun edes epäilen toisten ihmisten vauvan kuolemaa?
 
Kuulostaa kyllä vähän oudolta.. tai aika paljonkin. Onko varmaa että tyttö on just äitiyslomalla? Jos on vaikka sairaslomalla tai jotain muuta? Onko heille tullut äitiyspakkausta vai ovatko "ottaneet rahana"? Onko äitiyskorttia?

Jos tyttö ei raskaana ole ollutkaan niin täytyy todeta että mieleltään varmaan todella sairas ja haluaa vaan kuvitella itselleen perheen.
 
Ei se varmaan ole raskaan ollutkaan, ja tiedätkö varmasti että on nimenomaa äitiyslomalla, eikä ole ottanut lopareita tms... Ei todellakaan olisi annettu yliaikaisen lapsen kuolla kohtuun tuolla tavalla, ja jos näin olisi käynyt, olisi nainen ihan varmasti sairaalassa.

Ehkä nainen on ollut raskaana, mutta saanut keskenmenon jo aiemmin, tosin minä epäilen, että nainen ei ole ollut raskaana, on tosin yrittänyt varmaan koko ajan, mutta ei ole tärpännyt.
 
Aika mielenkiintoinen juttu ja itsekkin olisin ihan yhtä ihmeissäni kun sinäkin.Oletteko te tai se mies nähnyt mitään ns papereita vauvasta?Neuvolavihkoa,ultrakuvaa tms.
 
On tosiaan ihan ihme homma! Luulis että se mies ois kuitenkin huomannu jos nainen ei ollu raskaana. Entäs neuvolakortti ja ultrakuvat? Vai eikö tällä miehellä oo tosiaan sitten mitään tietoa raskaudesta, ettei oo tajunnu nuita esim kysellä. Ei voi tietää näin ulkopuolisena miten homma on
 
[QUOTE="hmm";22339025]Kuulostaa kyllä vähän oudolta.. tai aika paljonkin. Onko varmaa että tyttö on just äitiyslomalla? Jos on vaikka sairaslomalla tai jotain muuta? Onko heille tullut äitiyspakkausta vai ovatko "ottaneet rahana"? Onko äitiyskorttia?

Jos tyttö ei raskaana ole ollutkaan niin täytyy todeta että mieleltään varmaan todella sairas ja haluaa vaan kuvitella itselleen perheen.[/QUOTE]

En tiedä onko juuri äitiyslomalla, mutta tällä hetkellä ei siis ole töissä ainakaan. Neuvolakorttia en ole koskaan nähnyt, mutta en tiedä onko miehensä. Kerran kun kävimme heillä kylässä muutama viikko takaperin, ihmettelin missä on kaikki vauvatavarat (sänky, hoitopöytä jne.), vastattiin että ne ovat vielä jomman kumman vanhemmilla säilytyksessä. Sekin on musta outoa ettei viittä vaille synnyttävä halua laittaa vauvalle tavaroita valmiiksi.
 
Minä antaisin asian olla, kaikki eivät 'ulkopuolisille' halua kertoa mahdollisista ongelmistaan raskaudessa. Lapsen isä voi selvitellä asiaa, hänelle se kuuluu ihan toisella lailla kuin sinulle.

Esikoista odottaessa tapasin vanhan kurssikaverin ja hän kyseli työtilannetta ja minä totesin juuri jääneeni äitiyslomalle. Hänen piti oikein toiseen kertaan katsoa, etten puhunut omiani :D
 
Kuulostaa kummalle. Onko kukaan puhunut tän tytön kanssa raskaudesta? Löytyykö äitiyskorttia?

Kyllä mä olen sen kanssa puhunut raskaudesta, sehän nyt on varmaan ihan luonnollista kun oltiin osittain samaan aikaan raskaanakin. En mä kyllä silloin ainakaan kiinnittänyt sen juttuihin huomiota kun en osannut epäillä mitään tällaista. Tyttö on kyllä itsekin terveydenhuoltoalalla töissä, voi olla että tietää sen takia neuvolajutuista yms. ja osaa kuulostaa uskottavalta. Ultrakuvia tai neuvolakorttia en ole koskaan nähnyt, mutta kuka niitä nyt koko ajan kantaakaan mukana. En tiedä onko "lapsen isä" nähnyt, en ole kehdannut kysyä. Mä olen tässä vasta 2 päivää laskenut asioita yhteen ja alkanut ihmettelemään kunnolla.
 
Olisiko hän saanut keskenmenon mutta kieltää asian? Jos siis mies on tuntenut potkut niin mitä siellä mahassa sitten on ollut ellei vauva? Jos nainen on niin kovasti vauvaa toivonut niin hän voi todella kieltää keskenmenon. Aika outoa myös tuolta mieheltä ettei ole missään mukana eikä hänkään ole niitä vauvan tarvikkeita kotiin halunnut!

Todella outoa kyllä... mutta mä tiedän yhden naisen (psyykkisesti sairas) joka väitti olevansa raskaana ja synnyttäneensä kuolleet kaksoset. Tosiasiassa hän ei koskaan raskaana ollutkaan, mutta hän kertoo tätä tarinaa kaikille, myös omalle lapselleen.
 
Kuulostaapa oudolta, ap:n vietin perusteella en uskoisi että mitään vauvaa onkaan.
Onhan näitä juttuja, voinut mennä aika alussa kesken ja tämä nainen vaan jatkanut tarinaa. Tai sit ei ole koskaan raskaana ollutkaan ja jostain syystä keksinyt koko homman :(
Tuuhan ap kertomaan jos saat jotain uutta tietoa.
T: Utelias kyylä
 
Olisiko hän saanut keskenmenon mutta kieltää asian? Jos siis mies on tuntenut potkut niin mitä siellä mahassa sitten on ollut ellei vauva? Jos nainen on niin kovasti vauvaa toivonut niin hän voi todella kieltää keskenmenon. Aika outoa myös tuolta mieheltä ettei ole missään mukana eikä hänkään ole niitä vauvan tarvikkeita kotiin halunnut!

Todella outoa kyllä... mutta mä tiedän yhden naisen (psyykkisesti sairas) joka väitti olevansa raskaana ja synnyttäneensä kuolleet kaksoset. Tosiasiassa hän ei koskaan raskaana ollutkaan, mutta hän kertoo tätä tarinaa kaikille, myös omalle lapselleen.

No kun olin viikolla 14 ja mieheni silitteli mahaani ja oli ihan varma että tunsi ison potkun...ja ilmakupla se kyllä oli, tunsin sen itsekin. Miehen mielestä ehdottomasti potku..juu..
 
Veikkaampa että ko muija jää kyllä jotenkin kiinni tosta jos ei ole totta! Ei se ole voinut kaikkea tajuta ottaa huomioon. Esim se että pitäähän tämän lapsen jossain vaiheessa vatsasta poistua elävänä tai kuolleena. Ei se ole tossa vaiheessa yhtään sen kivuttomampaa kuin oikeasti. Ei se enää pillerillä jälkiviotona tule.
 
Kyllä mä olen sen kanssa puhunut raskaudesta, sehän nyt on varmaan ihan luonnollista kun oltiin osittain samaan aikaan raskaanakin. En mä kyllä silloin ainakaan kiinnittänyt sen juttuihin huomiota kun en osannut epäillä mitään tällaista. Tyttö on kyllä itsekin terveydenhuoltoalalla töissä, voi olla että tietää sen takia neuvolajutuista yms. ja osaa kuulostaa uskottavalta. Ultrakuvia tai neuvolakorttia en ole koskaan nähnyt, mutta kuka niitä nyt koko ajan kantaakaan mukana. En tiedä onko "lapsen isä" nähnyt, en ole kehdannut kysyä. Mä olen tässä vasta 2 päivää laskenut asioita yhteen ja alkanut ihmettelemään kunnolla.

Itselle tulee kanssa mieleen, että on saattanut olla raskaana, mutta on mennyt alussa kesken. Eikä sitten olekaan halunnut kertoa asiasta. Mutta tässäkin tapauksessa luulisi sitten lopulta paljastavan asian todellisen laidan, eikä kertoilisi enää mitää satuja.
 
Olisiko hän saanut keskenmenon mutta kieltää asian? Jos siis mies on tuntenut potkut niin mitä siellä mahassa sitten on ollut ellei vauva? Jos nainen on niin kovasti vauvaa toivonut niin hän voi todella kieltää keskenmenon. Aika outoa myös tuolta mieheltä ettei ole missään mukana eikä hänkään ole niitä vauvan tarvikkeita kotiin halunnut!

Todella outoa kyllä... mutta mä tiedän yhden naisen (psyykkisesti sairas) joka väitti olevansa raskaana ja synnyttäneensä kuolleet kaksoset. Tosiasiassa hän ei koskaan raskaana ollutkaan, mutta hän kertoo tätä tarinaa kaikille, myös omalle lapselleen.

Mistä tiedät asian faktat?Ihan mielenkiinnosta kyselen.
 
Veikkaampa että ko muija jää kyllä jotenkin kiinni tosta jos ei ole totta! Ei se ole voinut kaikkea tajuta ottaa huomioon. Esim se että pitäähän tämän lapsen jossain vaiheessa vatsasta poistua elävänä tai kuolleena. Ei se ole tossa vaiheessa yhtään sen kivuttomampaa kuin oikeasti. Ei se enää pillerillä jälkiviotona tule.

No tätä mäkin seuraavana odottelen, mikä siihen löytyy selitykseksi minne vauva seuraavaksi haihtuu. Luulisi ettei kukaan ole niin kylmä että haluaisi synnyttää yksin kuolleen lapsensa, jos siis on vaihtoehtona ottaa myös mies mukaan.
 
todella oudolta kuullostaa, ehkä on valehdellut koko raskauden jotta saisi miehen itselleen tai jotain..
ei se kyllä ehkä 2,5kk lasketun ajan jälkeen kotona olis päivittelemässä facebookkia..
jos on huijaus niin melko julmaa miestä kohtaan :/
 
[QUOTE="vieras";22339130]Mistä tiedät asian faktat?Ihan mielenkiinnosta kyselen.[/QUOTE]

No tiedän sen silloisen työni kautta, tai oikeastaan parin mutkan kautta... Mutta ihan faktasta on kyse, ei mistään huhupuheista.
 
En usko, koska mun tietääkseni kyllä tuo lapsi olisi sektiolla otettu pois. Voihan olla että aluksi oli ja tuli km, ja sekosi. Tai muuten on sekaisin.

Mitä tulee mahan kokoon niin mulla on kerran ollut työkaveri, josta ei viimeisinä päivinä töissäkään nähnyt että on raskaana, oli aina sellaiset löysät vaatteet ja varmaan pieni maha. Hän oli keskimittainen ja keskikoinen muuten. Mutta jos haikara ei tuonut hänen vauvaansa, niin hänellä oli kyllä sitten kuitenkin ihan oikea vauva mukana, kun tuli käymään töissä :).
 
Ja luulisi että jos lapsen kuolleena synnyttää, niin sille halutaan hautajaiset. Ei tietenkään aina, mutta itsestäni ainakin tuntuisi että jos tämä masuasukki syntyisikin kuolleena niin haluaisin sille hautapaikan enkä mihinkään sairaalajätteeseen jos kokoaikaiseksi olisi päässyt kumminkin kasvamaan.
Neuvolassahan tarkkaillaan näitä yliaikaisia ja oudolta kuulostaa että annetaan noin kauan mennä yli eikä mitään tehdä.. hmmhhh.
 
Pakko naisen mahan on ollut jonkun verran kasvaa, joten mies on varmasti huomannut onko nainen raskaana vai ei! Eiköhän hän avovaimonsa ole nähnyt kuitenkin ilman vaatteita tai hänen mahaansa koskenut. Jos taas maha ei ole kasvanut niin ei tuo mieskään kyllä ole kaikkein terävin kynä penaalissa! Ja eipä mieskään ole halunnut vauvan tarvikkeita tosiaan kotiinsa, joten aika outoa se on myös mieheltä, ei vain naiselta.
 

Yhteistyössä