Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja ap:Miksi jotkut pelkäävät että sosiaalitoimi olisi ovella, jos kaikki on kunnossa? Mä en pelkää, koska tiedän että me olemme ihan normaali perhe, jossa on elämää ja tempperamenttia löytyy, ääntä lähtee kuin myös kolikon kääntöpuolena rauhaa ja rakkautta paljon, turvallisuutta, rajoja ja sääntöjä uhmaikäiselle.
Mua vaan suututtaa todella, että naapuri joka on esiintynyt niin mukavana ja sosiaalisena, onkin tälläinen selkäänpuukottaja. Jo ensi hetkestä kun hänen kanssaan juttelin, tiesin että tuosta ihmisestä kannattaa pysyä kaukana, hän avautui vähän liikaa tuikituntemattomalle naapurille, joten seuraavina kertoina tervehdin enkä enää jäänyt juttelemaan. Kenties hän suivaantui jo silloin minulle?
Tuntuu hurjalta, että kuka tahansa voi häiritä näin toisten perhe-elämää. Suorastaan horjuttaa sitä jollain tasolla. Meidän perhettä ei noin vain horjuteta, sen verran hyvällä pohjalla on mieheni ja minun pitkä parisuhde, vaikka lapset ovatkin vasta pieniä, taapero ja vauva.
Alkuperäinen kirjoittaja kirsuli:Joo mutta kyllä siihenkin pitäisi joku roti saada ettei kuka tahansa voi katkeruuksissaan sekaantua toisten ihmisten elämään=asianmukainen rangaistus perättömästä ilmiannosta !Liian helppoa tehdä toiselle perheelle kiusaa ilman sen kummempia seurauksia.Ja tarkoitan nyt vain niitä tapauksia joissa kaikki on tosiaankin kunnossa.
Alkuperäinen kirjoittaja ap:Muita saman kokeneita?
Alkuperäinen kirjoittaja kastemato aamuauringon alla:vaikea tässä on lähteä sun kirjoituksen perusteella puolustelemaan kumpaakaan. jos teiltä jatkuvasti kuuluu noita ääniä, voi se naapurista alkaa tuntua siltä, että lapsi on vaarassa. mutta sit voihan naapuri ilkeyksissäänkin väittää, että teillä tapahtuu tollaista vaikka ei tapahdukkaan. sillo ei auta kuin parhaan kykynsä mukaan selvittää sosiaalipuolelle asia, ja jos mahdollista pyytä muilta naapureilta todistusta asiaan. kun kai se sit muuallekin kuuluu jos teillä tollaista tapahtuu.
Alkuperäinen kirjoittaja joku vaan:Onneksi asutaan omakotitalossa, ei sataa metriä lähempänä yhtäkään naapuria! Nimittäin jos lapsen kovaääninen leluillaan leikkiminen, vauvan koliikki-itku iltaisin ja miehen kantapäitä lattiaan hakkaava kävelytyyli ja perheen muutenkin äänekäs elämäntyyli on syitä lastensuojeluilmoituksen tekemiseen..
Alkuperäinen kirjoittaja ap:Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Jotkut naapurit tekevät tuota ihan kiusallaan. Soittiko sosiaalityöntekijä teille vai tuliko kutsu tulla käymään? Voimia sinulle, kaikki on varmaan ihan kunnossa, sanotte, että teillä ihan normaalia elämää.
Miksi kukaan tekisi tuollaista kiusallaan? En kyllä voi käsittää.
Tämä samainen naapuri on käynyt meillä valittamassa lapsen lelujen aiheuttamasta metelistä kun hänen unensa häiriintyvät. Hän on hiljattain eronnut ja ilmeisesti voi pahoin ja kostaa sen naapureihin? Näin epäilemme mieheni kanssa.
Jääkö näistä lapsen papereihin jotain merkintöjä, vaikka olisi aiheettomiakin yhteydenottoja?