Alkuperäinen kirjoittaja Horuksen silmä:
Alkuperäinen kirjoittaja toinen näkökulma:
Ei kannata pilata lapsen näköä hankkimalla silmälaseja ollenkaan. Ehdottomasti kannattaa jättää silmälasien hankinta kokonaan ja aloittaa silmävoimistelu heti, kun alkaa tulla ensimmäisiä merkkejä näön huononemisesta. Kannattaa muuten ihan ap:n omaa näköä ajatellen googlata esim hakusanoilla"bates method for better eyesight". Itselläni oli ennen -2,5, nyt -1,5, jatkan harjoituksia ja uskon, että saan tulevaisuudessa vieläkin paremman tuloksen.
Likinäkö muutes on ainakin osittain periytyvää. Joten en kyllä alkais lapsen näöllä leikkimään ja jättäisi niitä rillejä hankkimatta.
Kannattais muuten perehtyä silmälaseihin kunnolla ja siihen mitä ne todellisuudessa tekee. Etkö muuten ole lähipiirissäsi koskaan huomannut, että kun silmälasit hankkii, niin sen jälkeen niitä saakin olla uusimassa aina vuosittain, jos oppii niitä päivittäin käyttämään. Omat -1,5-vahvuiset silmälasit sain n 13-vuotiaana, mutta koska häpesin olla "rillipää", en niitä käyttänyt muulloin, kuin silloin harvoin, kun katsoin kotona telkkaria. Sen takia näköni ei tippunutkaan niin paljoa, kuin niillä, ketkä tottuvat jo pienenä niitä käyttämään. Joten kannattaa oikeasti tutustua paremmin aiheeseen, ennen kuin menee mitään oikeutuspuhetta silmälaseille pitämään.
Sitten hankin 18-vuotiaana silmälasit, joiden kehyksiiin ihastuin ja pidin niitä lähes jatkuvasti. Minkä seurauksena näköni tippui vuodessa lukemasta -1,5 lukemaan -2,5. Siinä vaiheessa tajusin, että niin kauan, kun en laseja pitänyt, näköni pysyi samana, ja kun niitä aloin taas käyttämään, niin näkö on huonontunut entisestään. Siitä lähtien en laseja käyttänyt ja näköni pysyi samassa lukemassa. Kunnes n. puoli vuotta sitten löysin tietoa tästä aiheesta. Sen jälkeen meni n. viisi kuukautta siihen, että perehdyin aiheeseen laiskanpuoleisesti ja vasta kuukausi sitten aloin tehdä tosissani Batesin metodiin perustuvia näköharjoituksia, ja nyt näköni on jo taas -1,5.
On jokaisen oma asia, uskoako vai ei, mutta jos on pakottanut lapsen silmät olemaan liikkumatta laittamalla lapselle lasit päähän, niin ei sen jälkeen tarvii enää ihmetellä, miksi näkö vaan huononee. Silmät eivät liiku, kun on lasit päässä, koska joudutaan käyttämään muita lihaksia, kun pitääkin kääntää koko pää, jotta näkis lasien läpi samassa tilanteessa, missä muut käyttävät silmien lihaksia kääntääkseen silmää. Mutta tutustumatta aiheeseen et tätä tiedä ja siitä tiedottomuudesta kärsit vain sinä itse ja mahdollisesti sinun lapset, jos heilläkin näkö huono. Ei ole mun asia pakottaa sua uskomaan, mutta on aika vaikeata "tietää" ennen kuin kokeilee.