Lastani purtiin taas pk:ssa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "huolestunut äiti"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

"huolestunut äiti"

Vieras
Arggh!2v poikani on nyt ollut viikon pk:ssa eli kaikki on vielä ihan uutta ja jää joka päivä huutamaan perääni. Tänään pojalla oli kauheat hampaanjäljet kädenselässä ja viime viikolla lapaluun päällä. Ryhmässä on eräs poika joka kuulemma "puree kaikkea mikä liikkuu". Eli näissä puremistilanteissa oma poikani ei ole kuulemma ollut mitenkään osallisena eli tilanteissa ei ole ollut leluista riitaa tai muuta. Nyt vaan pelkään että jos toi pureminen jatkuu samalla tahdilla niin lapseni rupeaa senkin takia pelkämäään päiväkotiin jäämistä tai toisia lapsia..

Mitä te ajattelette asiasta?Mitä tässä vois tehä?
 
voisko olla mahdollista että ne tätit siellä "eristäis" tän purijan pois muiden leikeistä kerta tällasta tapahtuu, eli laittaa sen yksinään leikkimään toiseen tilaan tms??? tai pyydät että oma poikasi laitetaan tekemään vaikka kaverin kanssa jonnekkin muualle omaa leikkiä ja tää purija ois kaukana? kantsii puhua tädeille että poika pelkää jo muutenkin jäämistä ilman tollasta kiusaajaakin??
 
Sun täytyy jutella päiväkodin hlokunnan kanssa näistä ajatuksista ja peloista, ihan aiheellisia kun ovat. Meidän poika tuli myös puremajälki käsivarressa kerran kotiin mutta ei tapahtunut toiste, eli en itse joutunut puuttumaan asiaan. Kyllähän lapsi alkaa pelkäämään jos joku kerta toisensa jälkeen satuttaa ja kun kerran asian tietävät, pitäkööt silmät selässäkin.
 
Eipä siinä oikein muuta voi tehdä kuin yrittää estää tilanteet ja silti puremisia tapahtuu. Päiväkodissa ei pieniä lapsia eristetä yksikseen minnekään tilaan, vaikka olisivat kuinka agressiivisia toisia lapsia kohtaan.

Sinä vanhempana et voi tehdä muuta kuin toivoa purijalapsen pääsevän pian pahasta tavastaan.
 
Kirjoitat nyt parivuotiaista. Ongelma; tuon ikäiset ovat juuri sitä ikäluokkaa jotka purevat kun eivät vielä sanallisesti osaa itseään ilmaista. Todella yleistä.

Päiväkodin tädit varmasti pyrkivät tuota estämään, mutta kyllä se käy tosi nopeasti kun nämä "pikkuhirviöt" ehtivät puremaan. Puhu vaan asiasta päiväkodissa jotta muistavat asian, mutta valitettavasti tuohon ei selkeää apua tule kuin siinä vaiheessa että purentakausi menee ohi.
 
[QUOTE="äiti";24615035]onko oma lapsesi koskaan, milloinkaan, missää tilanteessa purrut mitään?????[/QUOTE]

Ei ole toista lasta purrut koskaan.. Mutta en tiedä miten tää nyt vaikuttaa asiaan mitenkään..
 
eikä 2-vuotias mikään idiootti ole. mutta aiheeseen, kyllä mielestäni pk;n henkilökunnan työhön kuuluu NIMENOMAAN turvata toisten lapsien turvallisuuden tunne, ketään ei kiusata yms, että ihan vakavasti on otettava, nämä ovat VASU;un kirjattu. joko otrtavat purijan sitten omien jalkojensa luokse leikkimään tai vahtivat sitä kuin haukkaa!
 
.Otan asian puheeksi huomenna pk:ssa. Tiedän että lapset purevat, mutta en oo varma pystynkö sulattaa sitä että sama lapsi purisi lastani joka toinen päivä.
 
Sun täytyy jutella päiväkodin hlokunnan kanssa näistä ajatuksista ja peloista, ihan aiheellisia kun ovat. Meidän poika tuli myös puremajälki käsivarressa kerran kotiin mutta ei tapahtunut toiste, eli en itse joutunut puuttumaan asiaan. Kyllähän lapsi alkaa pelkäämään jos joku kerta toisensa jälkeen satuttaa ja kun kerran asian tietävät, pitäkööt silmät selässäkin.

Olen lähäriharjoittelija ryhmässä jossa oon pikkupurija.
Silmiä ei ole mahdollista pitää selässä, koska lapset on nopeita nappaisemaan hampailla kiinni vaikka olet ihan vieressä,TOTTAKAI purijaa tarkkaillaan muttei esim.vuoden ikäistä purijaa voi ERISTÄÄ muista,ei ole lapsen edunmukaista ja kehitykselle hyväksi.

Ja häneen ei"jäähy"toimi,tilanteesta poistaminen ja järjestelmällinen kieltäminen vaan tepsii,ja kotia neuvot ja rukoilla että siellä tehdään samoin.
Puhu asiasta henkilökunnalle,kyllä varmasti löytyy ratkaisu :)
 
Omat kaksostyttöni olivat tällaisia purijalapsia n. 1,5-2 vuoden ikäisinä. Onneksi eivät koskaan purreet ketään muita kuin toisiaan. Ja voin kyllä sanoa, että puremiseen puututtiin aina kotona ja uskon kyllä pk:n henkilökunnankin puuttuneen. Monta kertaa puhuttiin, että se pureminen vain tapahtuu niin sadasosasekunnissa, ettei siihen ole mitään mahdollisuutta ehtiä väliin.

Minulta siis löytyi ymmärrystä, kun viime keväänä yksi pk-ryhmän lapsista puri omiani pari kertaa. Ei siihen vaan ehdi puuttua ja iän karttuessa pureminenkin loppuu.
 
Muistan tuon, kun lapset olivat vielä alle 3-vuotiaiden ryhmässä. Välillä ryhmässä levisi sellainen "epidemia", että kaikki purivat vuorollaan toisiaan. Jonkin aikaa kaikki lapset puremilla, kunnes taas villitys laantui... Se vaan kuuluu tuohon ikään ja kun yksi sen hoksaa, hoksaavat pian muutkin. Pureminen on oiva voimakeino pienille, kun oikein muulla ei pysty panemaan muille (varsinkaan isommilleen) hanttiin.
 
Mun lapseni on ollut molempina osapuolina 2-vuotiaiden riidoissa päiväkodissa, mutta luotan kyllä siihen, että asiaan puututaan päiväkodissa enkä ole nähnyt sitä isona ongelmana. Tottakai kismittää, että oma lapsi tönii, lyö ym. toisia, mutta kyllä hänkin on tullut useampaan kertaan kynnen jäljet tms. käsissä tai kasvoissa, mutta sitten asiasta on puhuttu lapsen kanssa kotona. Kuten myös hänen lyömisestään. Päiväkodissa varmasti tekevät oman osansa asialle.
Musta olis tavattomampaa, ellei 1-3-vuotiaiden ryhmässä tulis koskaan kahakoita. Niitä kuitenkin kymmenkunta samassa tilassa oleilee tuntikaupalla päivittäin.
 
Alkuperäinen kirjoittaja kahden päiväkotilapsen äiti;24615254:
Muistan tuon, kun lapset olivat vielä alle 3-vuotiaiden ryhmässä. Välillä ryhmässä levisi sellainen "epidemia", että kaikki purivat vuorollaan toisiaan. Jonkin aikaa kaikki lapset puremilla, kunnes taas villitys laantui... Se vaan kuuluu tuohon ikään ja kun yksi sen hoksaa, hoksaavat pian muutkin. Pureminen on oiva voimakeino pienille, kun oikein muulla ei pysty panemaan muille (varsinkaan isommilleen) hanttiin.

Samoin on ollut meillä. Tosin muksumme eivät ole purreet ainakaan meidän tietääksemme muita, vaan muksujamme on purtu.
Anteeksi ap ja muutkin, mutten voi olla ehdottamatta ap:ta viemään huomenna jeesusteippirullaa päiväkotiin :)? Kuonokoppa voisi olla liian härski...
 

Yhteistyössä