Lassietec vs. lassie g-tech vs. lassie suprafill

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja tu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

tu

Vieras
Mikä nuista pitää pahtaiten kovankin vesisateen ja muutenkin veden? Kokemuksia kaipailen,kun mietin minkälaisen puvun hommaisi...Lassien sivuilla olen jo tutustunut,mutta ihan käyttökokemuksia nyt kaipailen =)
 
Suprafillissä oli meillä ainakin se ongelma, että suprafill (vm 2006) ylettyy sivuilla vaan vyötärölle asti. Eli vaik oli sadetakki päällä niin kun makas maassa vesi imeytyi kainaloihin asti. Ei hjuva.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Jii:
Suprafillissä oli meillä ainakin se ongelma, että suprafill (vm 2006) ylettyy sivuilla vaan vyötärölle asti. Eli vaik oli sadetakki päällä niin kun makas maassa vesi imeytyi kainaloihin asti. Ei hjuva.


Siinä ei siis ole se yläosa semmoista vedenpitävää kangasta?
 
Osta Prismasta Ciraftec. Paljon parempi ku mikään Lassie. Tää on todettu! Ostettiin kallis Lassietecin kevätpuku ja se meni melkein heti rikki ja vedenkestävyys olematon. Valituksenkin tein ja sain vain paikkamateriaalia, mutta sillä kun ei koko pukua viitsi päällystää. Ciraftec puolet halvempi, ja pysyy puhtaana, että kuivana.
 
Meillä oli pojan ollessa n.vuoden talvella käytössä suprafill. Oli tosi hyvä silloin, kun voi antaa rauhassa konttailla ja mönkiä lumessa. (oli sillon leuto talvi) Sitten 2veenä oli g-tech ja se oli kans tosi hyvä, ei nyt vesisadetta pitänyt mutta suojasi niin ettei kastunu leikkiessään ns. normaalisti.(eli ei istuskeltu lätäköissä tms.) ja g-techissä oli tosi kestävä kangas,MOnet mäet laskettiin, eikä kulunut paljon ollenkaan. Nää siis talvihaalareita.
 
G-tech on kestävä, Lassietec vedenpitävä ja suprafill kurahousumainen. 2-vuotiaalle vois suprafill olla hyvä ja 5-vuotiaalle G-tech... Suprafill saattaa kulua 5-vuotiaalla puhki.
 
kokemusta on noista suprafillstä ja Lassie G-tech:istä. G-tech on mun ehdoton suosikki! se on kestävä ja pitää sateen ja kosteuden, vaikkei vedenpitävä olekkaan. Meillä on niitä sekä välikausi- , että toppapukuina (3 lasta) ja on olult hyvä kumpanakin.

Suprafill on minusta hiostava, etenkin autossa, eli autoon tarvitsee toisen puvn. ainakin munl apset on ollut likomärkiä hiestä tuon kumialaosan kohdalta, me tosin autoillaan pitkiä matkoja.
 
Alkuperäinen kirjoittaja juuh:
G-tech on kestävä, Lassietec vedenpitävä ja suprafill kurahousumainen. 2-vuotiaalle vois suprafill olla hyvä ja 5-vuotiaalle G-tech... Suprafill saattaa kulua 5-vuotiaalla puhki.

Minusta Suprafil on liian tönkkö, varsinkin pienelle lapselle (ja etenkin toppaversio).
 

Yhteistyössä