Lapsivettä, valkovuotoa vai mitä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Maija79
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

Maija79

Vieras
Moi!

Olen raskausviikolla 34+3 ja eilen vessassa käydessä pöntössä näkyi verta virtsanjoukosta. Soitin sairaalaan ja kätilö sanoi nesteen olleen lapsivettä. Käski tarkkailla tilannetta ja soittaa uudelleen mikäli lapsivettä tulee uudelleen.

Lapsivettä ei tullut uudelleen, mutta soitin sairaalaan varmuudeksi. Toisen kätilön mukaan lorahdus ei ollut lapsivettä, koska sitä olisi tullut uudelleen puhjenneesta kalvosta. Hänepäili kyseessä olleen valkovuotoa. Häh, eihän valkovuoto ole kirkasta, veristä ja hajutunto. Kätilö mainitsi myös jotain limatulpasta??? Mikä se on:)?

Onko tässä olemassavaaraa, että tulehdusriski on kohonnut? Kätilön mukaan ei ole. Silti mietin japohdin... :)

 
Varmaan ne kätilöt tietää paremmin kuin minä, mutta... käy huomenna näyttämässä itseäsi jossain, eli soita pääsetkö neuvolalääkärille tms. Ja varmaan ihan rauhassa voit olla huomiseen. Se limatulppa on siis jokin möhkäle limaa, joka on kohdunsuulla ja sen irtoaminen on ensimmäinen merkki synnytyksen alkamisesta (voi siis irrota päiviä ennen tosi tapahtumia). Supisteleeko sua tai onko muuten huono olla?
 
Kiitos vastauksesta. Kivuliaita supistuksia ei ole ollut raskauden aikana yhtään. Maha on ollut tosin piukeena eli kovana töissä ollessani. Olo ollut ollut tosi hyvä ja en todellakaan ole edes ajatellut, että synnytys olisi lähentymässä.Tuntunut jotenkin vielä niin kaukaiselta. :)
 
Käsittääkseni veriset vuodot raskauden aikana olisi aina tutkittava? Limatulppa on juuri nimensä mukainen limaklimppi, jossa saattaa olla verta hieman mukana, tai rusehtavaa limaa.
 
Vaadi ihmeessä lisätutkimuksia. Kalvoissa voi olla pieni reikä ylhäällä, etkä välttämättä huomaa jos lapsivettä tihkuu lisää. Tulehdusriski on aina silloin. Ihmettelen myöskin noin "välinpitämätöntä" suhtautumista.
 
on tavallista että loppuraskaudessa limaisen vuodon määrä lisääntyy. Mullaki pitää vaihtaa housuja kaks kertaa päivässä kun tulee housut ihan märiksi, on vaan sellasta limaista vuotoa.
Mutta se että siinä on verta, kannattaa seurata tuleeko sitä lisää ja jos tulee niin ehdottomasti yhteys lääkäriin.
Oikein mukavaa odotusta sinulle
'
 

Similar threads

E
Viestiä
6
Luettu
2K
Aihe vapaa
"Vesipeto SUrku"
V

Yhteistyössä