Lapsiperheet: syödäänkö teillä kuinka usein "roskaruokaa"?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mammis
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

mammis

Vieras
Kiinnostaa kuinka usein syötte lastenne kanssa jotain roskaruokaa tai kotiroskaruokaa? esim teette pitsaa/hamppareita/tortilloja.. tai käytte hesessä/pitsalla/tilaatte?

entäs löytyykö lapsilta salaa roskaruokia syöviä ihmisiä? et syö esim iltasin kun lapset nukkuu tuollaisia.

niin eli kuinka usein?
kiinnostaa..
 
Miksi tortillan tai hampparin tarvitsisi olla roskaruokaa? Sehän riippuu ihan siitä, mistä ne on tehty. En itse laske lasteni herkkua, papuburritoa, roskaruoaksi. En syö salaa pizzaa tms.
 
n. joka toinen vkonloppu käydään hesellä. muuten töiden jälkeen "joutuu" sortumaan tyyliin ranskalaisiin tai mihin vaan "roskaan" mikä on nopeeta. saavat kuitenkin hoidossa päivittäin terveellisen ruuan, puolustelen itteeni sillä :)

tänään ovat syöneet sikana karkkia, palaset pitsaa ja poika vetäs vielä lihiksen. *KIVITTÄKÄÄ*
 
No harvemmin käydään jossain, mutta kotona tehdään useinkin pitsaa ym. No sattumoisin tänä viikonloopuna on haettu pizzaa ja viikko sitten käyty mäkkärissä, mutta sitä edellisestä kerrasta on ehkä 2kk.
 
tällä viikolla melkein joka päivä, kun ollaan oltu koko aika kipeenä (hieno hiihtoloma!)
mutta normaalisti roskaruokaa (hamppareita, pitsaa ym.) 1-2krt/kk, ja tämän lisäksi herkutellaan kerran viikossa miehen kanssa iltaisin, joskus epäterveellisesti, joskus ei.
 
Varmaan kerta viikkoon tehdään jotain ns. herkkuruokaa. Joskus kun katsotaan yhdessä leffaa lapsien mentyä nukkumaan, saattaa mies tai minä kipaista grilliltä ostaan ruokaa, mutta en näe tätä siten että ois salassa syömistä vaan alkaa vain tekemään silloin mieli.
 
Mitä äiti ja isä tekee, kun lapset nukkuu... kaivaa pakasteesta jäätelöä tai paistaa lättyjä jne

No itseasiassa meillä aika harvon (muutamankerran vuodessa) syödään kaupasta ostettua pitsaa tai hampurilaista.. sen sijaan aina välistä ostan valmiita hamppari sämpylöitä ja tehdään ite pihvit väliin.
 
okei, löytyyhän myös näitäkin ketkä herkuttelee "roskaruoalla" myös lasten kanssa :)

kun ite oon täältä usein lukenut, kuinka maija ja eero ei syö karkkia. tai meiilä syödään vain puuroa, ei vaaleaa leipää, ei murjoa, kasviksia vain..kurkku ja porkkanatikkuja..

meillä kans muutaman kerran kuussa tehdään jotain.. tykkään tehdä mielummin ite..mut joskus tulee myös tilailtua tai käytyä jossain.

ja meillä myös joskus syödään jotain herkkua miehen kans kun lapset nukkuu, kun joskus ajattelen et kyl se puuro on kuitenkin parempaa nyt lapsille :)
 

Yhteistyössä