Lapsilisän (korotettua) hakemisesta??

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Anniina
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

Anniina

Vieras
Mietin tuossa kun emme asu yhdessä poikaystäväni kanssa emmekä muuta yhteen.. niin olen laittanut kelalle jo hakemukset vetään äippärahasta,lapsilisästä ja äitiysavustuksesta..
Minä olen kerta automaattisesti yksinhuoltaja koska ei yhteistä taloutta ja isyyden mies tunnustaa ja maksaa elatustukea minulle kun lapsi syntyy niin siitä korotetusta lapsilisästä.. olisko mulla korotettua lapsilisää pitänyt nyt jo hakea vai vasta kun lapsi syntynyt,isyystodistukset ok yms. niin sitten?
Oon täällä miettiny ihan H-moilasena että pitääkö vai ei?
 
Kyllä sitä yksinhuoltakorotusta voi hakea jo ennen isyydentunnustamista. Muistaakseni siinä äippärahahakemuksessa on kohta missä kysytään että asuuko yksin... KELAn sivuilta pääsee pankkitunnuksien avulla katsomaan omia hakemuksia ja niiden päätöksiä ja siellä varmaan pystyt myös täydentämään hakemustasi.
 

Yhteistyössä