Lapsi hyppäsi polven päälle

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja marjaliina
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

marjaliina

Vieras
Eli 1.5 vuotias poikani hyppäsi lattialla istuessani polveni päälle. Polvi oli "kyljellään" lattiaa vasten. Sillä hetkellä tuntui polvessa tosi imakka kipu, ja tunsin kuinka polven ja nilkan välinen luu liikkui edestakasin pari senttiä sivusuunnassa. Itku tuli. Sen jälkeen oli päivän ajan satunnaisia kipuilua nilkassa, reidessä ja polvessa, ja eilen ei ollut sitten taas enää oikeastaan mitään. viime yönä sitten alkoi polveani jomottamaan. Tänään on sitten taivuttaminen välillä koskenut polveen kuten myös varaaminen polveen polven ollessa koukistettuna.

Kirjoitukseni ideahan siis oli udella, että onko jollain tietoa, kuinka kauan esim tärähdyksen paranemiseen menee, ja missä vaiheessa kannattaisi harkita lääkäriä. Missään vaiheessa kun ei kuitenkaan turvotustakaan ole ollut, niin ei kai se mitään suurempaa voi ollakaan...(?)
 
polvivammat on aina pahoja arvioida!

mies "venäytti" viime kesänä polvensa, kävi lääkärissä ja pari viikkoa saikulla. polvi ei ollutkaan vielä kunnossa vaikka sen suurempia vikoja siinä ei ulospäin näyttänyt olevan.
kävi kaikenmaailman kuvaukset ja vikaa ei löytynyt. lääkäri päätti kuitenkin tähystää kun joku siellä selkeesti oli rikki. tähystyksessä korjattiin puoli polvea ja sen jälkeen vielä avoleikkauksessa revenneen ristisiteen tilalle kursittiin uusi. lopputulos: 6kk sairaslomaa, 2 leikkausta ja polvi on edelleen vain puolikuntoinen.

ihan pelkästään vakuutus-asioiden kannalta kannattaa käydä näyttämässä polvea!
 

Yhteistyössä