Lapsi 1v 8kk. Kiukuttelua ja ei meinaa rauhoittua nukkumaan millään, mikä neuvoksi?!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras vaan
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras vaan

Vieras
Tuntuu että jokaista "siirtymää" esim. potalle menoa, syöttötuoliin menoa, ulkovaatteiden poisottoa kiukuttelee ja itkeskelee vähäsen. Nukkumaan ei meinaa rauhoittua millään. Päiväunille silitän uneen kuten ennenkin, tai muuten niitä ei nukuta lainkaan. Yöunille ennen rauhottunut suht nopeasti, nyt voi mennä tuntikin ennen kuin nukahtaa. Ei itke siis koko aikaa, välillä itkee ja sitten tietenkin käyn sanomassa että hyvää yötä, nyt nukutaa jne.. mistä nämä vaikeudet voisi johtua, ikään kuuluvaako? Itkee myös yöllä unissaan ja saattaa herätä pari kertaa. Muutenkin nukkuu tosi vähän vrk:ssa nyt yhteensä.

Nukkuu vielä pinniksessä joten sängystä ei pois pääse. Kohta olisi kyllä lastensängyn osto edessä, mutta hirvittää ett tulee sieltä pääedellä alas vielä.

Korvat on ok, että sitä ei ole. Hoidossa sanoneet että nukahtaa ok ja muutenkin kaikki menee mallikkaasti. Hoidossa ollut 4 kk, joten sekään ei nyt ihan uutta ole.

Mistä voisi johtua? Alkaa äippää jo vähän väsyttää.
 
Varmasti on ikään kuuluvaa, ainakin meillä kuukautta vanhempi tyttö kokeilee jatkuvasti mun pinnaa. Meillä ratkesi nukutusrumba siihen lastensängyn hankintaan; pakko oli hankkia, kun tyttö tuli raivopäissään pinniksestä yli, onneksi ei sattunut mitään! Mutta heti eka ilta lastensangyssä menikin ihan loistavasti ja menee edelleen! Ehkä lapsia vaan alkaa ahistamaan siellä "vankilassa" :D
 
Kiitos vastauksestasi. Täytynee hankkia tuo lastensänky, mua vaan hirvittää se että nousee siellä seisomaan tai muuten hilluu siellä niin että tippuu, tai sitten se ruljanssi että tulee aina vaan sieltä pois. Mutta voihan se mennä hyvinkin, kuten teillä =) !

Minkälainen lastensänky teillä on? Mistä ostitte?
 

Yhteistyössä