Lapsi 123cm. Minkä pituiset sukset ostaisit?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ---
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
?

---

Vieras
Kun minä olin lapsi valittiin sukset niin, että käsi nostettiin ylös ja suksien kärjen tuli olla ranteen kohdalla.

Nyt lueskelin hiihtoliitonkin sivuilta, että ensimmäisiksi suksiksi riittää kun sukset on 5-10cm pidemmät kuin lapsen oma pituus ja jos hiihtää enemmänkin/harrastaa niin seuraavat voisivat olla muistaakseni 10-15cm pidemmät kuin lapsen oma pituus.

Urheiluliikkeessä sanottiin, että ei kannata ottaa kovin pitkää jos lapsi ei ole juurikaan hiihtänyt koska niiden hallinta on sitten hankalampaa. Oma pituus + 5cm olisi ihan riittävä ja jos ei paljoa hiihdä (jos hiihtää vaikka vain koulun pakolliset) ne menisi vielä ensi talvenkin.
 
me juur ostetiin meidän tytöille jotka ovat n.123cm niin 140cm sukset. ovat hiihtäneet jo monta talvea joten taitoa on jo hiihtää, edelliset olikin jo aikas lyhkäset 110cm. näillä uusilla saavat hiihtää myös ainakin ensitalven (ovat nyt eskarilaisia).

hiihto sujui hyvin uusilla suksilla :)
 

Similar threads

Yhteistyössä