vein alunperin lapsen lääkäriin, koska alapäästä oli vuotanut jotain eritteitä niin,että lapsen haara oli "kokonaan" rähmässä herätessä aamulla.ja pari päivää sitä ennen oli muutamat veritipat pöksyissä.
no,huomiseen ei ole pitkä aika.
toivottavasti lääkärillä on jotain selvää asiaa/löydöstä,ettei kaikki vain jää roikkumaan,että "ehkä se oli sitä tai tätä.."
[QUOTE="harmaa";22214095]Mä epäilen, että hoitaja sano noin koska ei osannut tulkita vastausta.
Mitä ihmettä se tarkottaa sillä, että "soluissa jotain häikkää"?? Missä soluissa? LEUKOSYYTIT= valkosolut ja niitä yleensä tutkitaan virtsanäytteessä. Leukosyyttien esiintyminen virtsassa on bakteerien jälkeen tärkein osoitus virtsatieinfektiosta. Ilman bakteerikasvua oleva leukosyyttien esiintyminen on useimmiten joko virtsatietulehdusta edeltävä tai infektion jälkeen osoitus siitä, että infektio ei ole vielä parantunut täysin.
Punasoluja (=verta) taas voi olla virtsassa juurikin tulehduksen takia. Jos sitä on toistuvasti niin silloin aletaan miettimään onko munuaisissa häikkää.
Onko lapsella kuumetta? Tai onko lähiaikoina ollut (jolloin vois aatella, että tulehdus oli ja meni mutta vielä näkyy kokeessa). Jos ei niin ei oo myöskään poissuljettu, etteikö olis oireeton tulehdus. Ja muutenki lasten oireilu on niin epämääräistä, se voi lapsella oireilla jopa RIPULILLA.[/QUOTE]