Lapsen löysä vatsa, keliakia?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja äiti -71
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

äiti -71

Uusi jäsen
31.01.2005
5
0
1
Hei

Kolmevuotiaalla tyttärelläni on aina ollut hyvin löysä vatsa. Kysyin asiasta lääkäriltä tytön ollessa noin kaksivuotias, jolloin hän ei pitänyt sitä huolestuttavana ja sanoi sen menevän iän mukana ohi. No eipä ole vielä mennyt. Kakkauskertoja on päivässä 1-2 ja kakka on suhteellisen löysää, kerran viikossa jopa ihan vettä. Olen alkanut miettiä ruoka-aineallergioita ja kysyisinkin nyt, että onko kenenkään lapsella todettu keliakiaa tai onko muuten vaan ollut samankaltainen tilanne. Minkälaisia oireita teidän lapsillanne oli. Vastauksistanne kiittäen.
 
En usko että kyseessä on keliakia. Jos olisi, antaisi se jo muitakin oireita, iho-oireet esim. Löysä kakka 2 x pv:ssä ei vielä ole kovin huolestuttavaa, etenkin jos pituus- ja painokehitys ovat olleet hyvät eli on kasvanut jne.

Omalla tenavallani "puhkesi" ruoka-aineallergiat n. 8 kk iässä voimakkaalla ripuloinnilla, jota kesti piiiitkään, ja ripulointikertoja oli 4-6 x pv:ssä. Neuvolassa ei tilanteesta oltu lainkaan huolissaan - minä kyllä olin. \|O
2 kk:n aikana ei sitten ipana ollut kasvanut ollenkaan, vasta sitten terkkari havahtui.

Monen mutkan ja tuskaisten kokeilujen jälkeen meillä allergiaa (ripulia) aiheuttavia ruokia ovat mm. banaani, vadelma, persikka. Nyt ilmeisesti myös ohra on oireita aiheuttava.

4-viljan puuroa saatuaan tenavalla oli aina vähän löysempi kakka. Nyt sitten sai useampana päivänä peräkkäin 4-viljan puuroa, ja meni aivan ripulille... :/

Kannattaa pitää ruokapäiväkirjaa, johon kirjaat myös oireet.
Samaa ruokaa kannattaa antaa useammalla aterialla, suolisto-oireet paljastuvat yleensä vasta päivän parin kuluttua.
Pystytkö jättämään kaikki viljat pois muutamaksi päiväksi? Annat vain riisi(hiutale)puuroa, ei kastikkeita, kiisseleitä yms. Kun vatsa rauhottuu, aloitat vaikkapa kaurapuurolla.
Ja sitten esim. vehnäpuuro... ohrapuuro..
 
Meidän lapsella oli ripulia, vettä ja rakeista, löysää, jopa 6-7 kertaa päivässä, välillä taas normaalia (ollut aina huono syömään, riippui tietysti siitä oliko syönyt mitään pariin päivään). Kauheat vaippaihottumat vaippaiässä, painokäyrä -25 % (ja lääkäri ja th sanoivat vaan, että hoikka poika, kasvaa omalla käyrällään!) 2-vuotiaana pituuskasvu pysähtyi, ja kakan pilaantunut haju ja vetisyys alkoi minua vaivaamaan, joten vein yksityislääkärille. Nyt on todettu ruoka-aineallergiat: maito, vehnä, ohra, ruis, tomaatti, mansikka, herne, suklaa. Vielä silti on joskus maha sekaisin herkkävatsaisella, mutta yleisvointi parani heti viikon ruokavalion jälkeen. Maidotonta oli kokeiltu vuoden iässä parikin kertaa, mutta eihän se vaikuttanut mitään kun viljaa syötiin silti. Keliakia-arvot olivat testeissä korkeat, joten jos vilja-allergia ei muutaman vuoden kuluttua mene ohi, niin tutkitaan keliakian mahdollisuus. Jos sinusta tuntuu, että jokin on pielessä, kannattaa pyytää lääkärin tutkimusta. Tosiaan ensin kannattaa pitää ruoka- ja oirepäiväkirjaa, lääkärikin voi siitä päätellä jotain. Joskushan esim. appelsiinimehu tai omena sekoittaa mahan, vaikkei allergiaa olisikaan.
 

Yhteistyössä