Lapsen kakasta kymysys. *mahd. ällövaroitus*

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja naapurin täti.
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

naapurin täti.

Vieras
Missä vaiheessa lapsen kakan kuuluis muuttua ihan pökäleiksi..? Meidän 1v 4kk vieläkin kakka on ihan löysää, rakeista vauvankakkaa. Normaalia? Jos on vähän aikaa kakkaamatta, niin tietty sitten kakkakin kovenee. Syö hyvin, kasvaa hyvin, niin en viiti neuvolaan "turhaan" soitella.

Ei tässä muuten, mutta aamukakka tulee monesti jo sängyssä, ja monesti menee kaikki vaatteet+petivaatteet pyykkiin kun/jos vaippa vuotaa. Tiedän että todnäk tää on todella tyhmä kysymys, mut kysynpä nyt kuitennii.
 
olla kyseessä suolistoperäinen maitoallergia/laktoosi-intoleranssi? Juoko illalla/yöllä maitoa? meillä tuollaiset oli aina vaipassa maidon juonnin jälkeen! Kokeile jotakin muuta juomaa pari viikkoa tai vaikkapa laktoositonta maitoa voi jo tuon ikäiselle antaa..
 
Varmaan tosi yksilöllistä. Musta meiän Veetillä (6kk) on jo kuukauden ajan ollu ihan "aikuisten kakkaa". Välillä tietty kovempaa ja välillä löysempää mutta selkeesti "pökäle" kun hoitopydällekin kakattu niin ihan yhellä paperilla sen siitä pois saa.
 
Maha ei vaikuttaisi olevan kipeä, reipas poika on. Kakka kyllä haisee (no joo, kyllähän kakka aina haisee) . Juo illalla maitoa. Ja puurokin tehdään maitoon.. Soitanki huomenissa heti neuvolaan/lääkäriin ja kyselen lissää.
 
Lapsen kakka muuttui vasta joskus lähempänä kahden vuoden ikää kovemmaksi. Mutta ravinto oli paljon nestepitoista, joten johtui siitä. Mitään allergioita ei löydetty, vaikka niitä tutkittiin löysän kakan takia.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Veetuliinu:
Varmaan tosi yksilöllistä. Musta meiän Veetillä (6kk) on jo kuukauden ajan ollu ihan "aikuisten kakkaa". Välillä tietty kovempaa ja välillä löysempää mutta selkeesti "pökäle" kun hoitopydällekin kakattu niin ihan yhellä paperilla sen siitä pois saa.


No seki hämää kun välillä kakka oli ihan semmoista "isojen kakkaa". Nyt taas ei enää.
 

Yhteistyössä