lapsen henkilötunnus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja newborn
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

newborn

Vieras
Lapsi syntyi 30.6. Kauanko kestää että tulee henkilötunnus. Vai pitääkö se itse maistraatista tai jostain lapselle hakea.. Ja saako lapsilisää takautuvasti, ja saako sitä enää tuosta kesäkuusta, vai vasta seuraavasta kuukaudesta syntymän jälkeen, eli meidän tapauksessa heinäkuusta?
 
Ensimmäinen lapsilisä tulee _aina_ ekan kerran syntymäkuukautta seuraavassa kuussa. Ja vastaavasti viimeinen lapsilisä tulee siinä kuussa kun lapsi täyttää 17 vee.

 
Eli kun saamme henkilötunnuksen, lähetämme paperit eteenpäin, täytyykö olla kastettu? ja siis saako sitten elokuussa kahden kuun lapsilisät?eli heinäkuun ja elokuun?
 
lapsilisää maksetaan seuraavasta kuusta alkaen mutta ei takautuvasti? johan on hölmöä :( eli tässä kuussa sitä ei siis tulla saamaan kun ei voi hakea kun ei ole hlötunnusta. Ja siis, voiko nuo hlötunnuspaperit laittaa eteenpäin vaikka ei olisi vielä kastettu? siis jos tietää minkä niminen hänestä tulee :)
 
"Lapsilisää voidaan maksaa takautuvasti enintään 6 kuukaudelta siitä, kun hakemus on jätetty."
http://kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/020708161417HL?OpenDocument
 
Alkuperäinen kirjoittaja newborn:
lapsilisää maksetaan seuraavasta kuusta alkaen mutta ei takautuvasti? johan on hölmöä :( eli tässä kuussa sitä ei siis tulla saamaan kun ei voi hakea kun ei ole hlötunnusta. Ja siis, voiko nuo hlötunnuspaperit laittaa eteenpäin vaikka ei olisi vielä kastettu? siis jos tietää minkä niminen hänestä tulee :)

Ei siihen mitään lapsen hlötunnusta tarvita! Ja sitähän on haettu jo sillä samalla lomakkeella, jolla haettiin äippärahaa.
 
Lapsilisäähän haetaan jo vanhempainrahahakemuksessa. Eikä sillä ole mitään tekemistä henkilötunnuksen kanssa. Jos lapsi on syntynyt 30.6. ensimmäinen lapsilisä maksetaan 26.7. tai mikä maksupäiväksi nyt sitten sattuukaan.
 
Ootko nyt ihan varma, ettei lapsella ole jo sotua? Nimittäin vaikkei meillä ollut vielä Kela-korttia eikä mitään muutakaan virallista paperia lapsen nimellä, niin sotu hänellä oli kuitenkin jo tosiaan sairaalassa.

Muistaakseni tuo lapsilisä tulee tosiaan vasta seuraavassa kuussa. Esim. meillä tyttö syntyi alkukuusta ja eka lapsilisä tuli vasta seuraavassa kuussa. Ja se sotu on tosiaan olemassa jo ennen kuin kelakortti postista kolahtaa, koska kelakortissa pitää sitten olla jo nimi. Ja kuten maomaokin sanoi, nimellä ja kasteella ei edelleenkään ole mitään tekemistä toistensa kanssa.
 
Jos sä oot käyny äitiysneuvolassa ja täyttäny ne paperit, niin saat sen lapsilisän ihan automaattisesti. Kelalta tulee sulle kirje, jossa kerrotaan että xx.xx.xxxx syntyneestä lapsesta myönnetää ny sulle lapsilisää jne..
Toivoisinpa että olisit yhtä innostunut siitä lapsesta, mitä tulevista sosiaalietuuksista...
 
Varmaan eri sairaaloissa eri käytännöt..ei meille ainakaan kerrottu,näytetty henkilötunnusta :) mutta kun se tulee niin paprut eteenpäin,hakemusta kelaan ja elokuussa sitten tulee heinäkuun ja elokuun lisät. Kiitos! :)
 
kastaminen on vain kirkkoon liittämistä. nimen voi siis antaa ilman uskonnollista suuntautumista. Tai siis nimi pitää antaa oli uskonnollinen suuntautuminen mikä vaan. Minun lastani ei kastettu, mutta nimi on silti.
Ja h-tunnus oli jo josain sairaalapapereissa ja kela-kortti tuli aika pian kotiin postissa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
"Lapsilisää voidaan maksaa takautuvasti enintään 6 kuukaudelta siitä, kun hakemus on jätetty."
http://kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/020708161417HL?OpenDocument

mutta joka tapauksessa sitä ei makseta aikaisimmilta kuukausilta kuin lapsi on syntynyt seuraavasta kuukaudesta lähtien vasta!!!
 
Alkuperäinen kirjoittaja newborn:
Varmaan eri sairaaloissa eri käytännöt..ei meille ainakaan kerrottu,näytetty henkilötunnusta :) mutta kun se tulee niin paprut eteenpäin,hakemusta kelaan ja elokuussa sitten tulee heinäkuun ja elokuun lisät. Kiitos! :)

Ei sitä aina välttämättä erikseen sanotakaan. Koska sillä ei loppujen lopuksi ole vielä siinä kohtaa hirveästi merkitystä. Mutta koska mä joudun työkseni noita sotuja kyselemään, niin siinä ne äiditkin usein kuulee sen ensimmäisen kerran.

Mutta ainakin viisi vuotta sitten tuota lapsilisää tosiaan haettiin samalla paperilla kuin jotain muutakin tukea, oisko ollut äitiysrahaa tai vanhempainrahaa. Luulisi sen käytännön kuitenkin olevan ihan sama joka puolella Suomea.
 
Alkuperäinen kirjoittaja fanni:
Alkuperäinen kirjoittaja tyttö-nen:
meillä oli kyllä henkilötunnus kirjoittu sairaalassa neuvolakorttiin.

Meillä myös sai jo synnärillä sen sotun. Pahoitteli vielä, että meni nii kauan mutta on ruuhkaa :)

Mekin olemme saaneet sairaalassa jo (tosin molempien kanssa oltiin siellä ns. tavallista pidempään), joskin kuopuksellamme esim. vaihtui sotu vielä sairaalassa saadun sijaan saatiin muutamalla merkillä muuttunut sotu, kun samaan aikaan oli syntynyt toinenkin, joten sai ilmeisesti jonkun arvonnan tuloksena pitää sen ns. yhteisen sotun ja meidän kuopuksen sitten vaihdettiin siinä virallisessa ilmoituksessa.

 

Yhteistyössä