Lapsella vesirokko - milloin päiväkotiin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja OOps
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

OOps

Vieras
Sairaslapsi.comin ohjeessa sanotaan, että päivähoitoon voi viedä silloin kun viimeisetkin näppylät ovat hävinneet. Mutta nehän saattaa olla kuukaudenkin! Ainakin tutun lapsella, ne oli sellaisia kuivia jo kyllä siinä vaiheessa.

Meillä nyt hyvänvointinen jolla tauti alkoi keskiviikkona. Ei kuumetta, näppyjä on joista osa kuivia.

En ajatellutkaan nyt alkuviikosta ainakaan viedä päiväkotiin mutta milloin voi viedä? Mistä sen tietää?
 
Sitten kun KAIKKI näppylät kuivia ja lapsen yleisvointi hyvä. Tarttuu jo ennen ekoja näppylöitä ja tasan niin kauan kuin yksikin näppy on vielä erittävä. Ole tarkkana päiväkotiin viemisen kanssa - tarttuu tosi herkästi.
 
Kiitti vastaajille. Päiväkodissa on verirokkoa paljon liikkeellä joten sieltä se on tullutkin. Samana aamuna kun ilmoitin päiväkotiin lapsen sairaudesta, oli tullut kaksi muutakin soittoa.
 

Similar threads

T
Viestiä
2
Luettu
208
N

Yhteistyössä