Isommista lakanoista saat kätevästi pienemmän kun jätät viimeisen taitoksen avaamatta ja laitat lakanan kaksinkerroin sänkyyn.
Itse käytän pinnasängyssäkin ison sängyn lakanoita tuolla systeemillä. käyvätpähän sitten samat lakanat pidempään.
vaunuissa olen käyttänyt aiempien lasten ä-pakkauksissa ollutta keltaista vilttiä ihan sellaisenaan. ilman pussilakanaa. ja jos toppapussia ei voi pitää alla, on mulla ollut siellä joskus pinniksen lakana (taas kaksinkerroin), pehmeä pyyhe tms.
en tiedä onko pienempiä peittoja/pussilakanoita olemassakaan. tuo viltti kun on riittäny meille toppapussikauden ulkopuolella ja sängyssä ei mua ainakaan haittaa jos pussilakanassa on jossain reunassa hieman ylimääräistä.