läheneekö synnytys?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja piippuli
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

piippuli

Vieras
Kolmatta päivää mennään suht säännöllisillä,mutta ei kovin kivuliailla supistuksilla. Eilen kipu tuntui enemmän selässä kun tuolla alavatsalla ja nyt paineen tunne on aikasta ilkeä jo,mutta kun tuntuu että tämä jumahti nyt paikalleen kun supistukset eivät kovene. Viikkoja on 39+5 ja eilen neuvolassa oli sf-mitta laskenut ja eilinen meni todella huonosti, pahoinvointia ja oksentelua,päänsärkyä ja selkäsärkyä,menkkamaista jomotusta ja supistelua..jokohan tässä kohta lähtö tulisi vai mihin tämä tästä menee? Kaksi yötä mennyt nyt heräillessä epämukavaan oloon ja nyt tuo alaselässä tuntuva jomottelu/särky vaan jatkuu. Välillä hieman helpottaa,mutta sitten taas uudestaan,myös lantion seudulla tuntui eilen samaan aikaan ilkeää kipua varsinkin liikkuessa.
 
Kyllähän tuo kuulostaa että paikat kypsyvät ja lähtö voi tulla milloin vain. Minulla toinen tulossa, nyt 38+3 ja samantyyppisiä oireita, tosin ei mitenkään säännöllisesti. Mutta juuri liikkuminen aiheuttaa selkään säteileviä menkkajomoja. Tsemppiä, ja toivottavasti päästään pian tositoimiin!
 
tiesittekö, että maailmassa on yli 7 miljardia ihmistä, jotka käyttävät lähes kaksikertaisesti maailman uusiutumattomia luonnonvaroja. Itse en hankkisi enää lisää ihmisiä taistelemaan hupenevista resursseista pelkän biologisen halun takia.

Ymmärrän, että evoluution takia ihmisten geenien jatkamishalu on vahva, mutta ihmisellä on järki. Eikä järkevä ihminen hankkisi lapsia tähän todellisuuteen.
 
Koko eilisen päivän ja illan jatkui sama homma,soittelin sitten jo synnärillekkin ja sanoivat että näytille voi tulla jos olo alkaa siltä tuntumaan. No se siintä sitten taas helpottui,pari kipeää supparia tuli mutta nukahdin kuitenkin. Kahden aikaan heräsin siihen että koko vatsaa puristaa ja koskee,sitten meni masu sekaisin,mutta supistukset pysyy vain poissa. Kyllä tässä tänään näytille lähdetään,kohta ei enää jaksa..
 
Minulla oli samanlaisia tuntemuksia ja kipuja koko viimeisen kuukauden ajan. Lääkäri ja neuvolantädit sanoi että luultavasti tulee ennen laskettua aikaa. Kävin näytillä monta kertaa, mutta ei mitään edistystä tapahtunut. Meni kaksi viikkoa yli ja viisi päivää jouduttiin käynnistämään. Eli voi olla että merkitsee lähenevää synnytystä tai voi olla ettei mitään tapahdu vielä vähään aikaan.

Aina kannattaa mennä kuitenkin näyttämään ja sanoa ettei kipujen vuoksi pysty nukkumaan. Itselläni meni ainakin ponnistusvaihe ihan pieleen ja uuvuin täysin kun en ollut nukkunut viiteen yöhön käynnsityksen vuoksi.
 

Yhteistyössä