Kysymys patjoista

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ninni
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

Ninni

Vieras
Mitkä ovat runkopatjan ja joustinpatjan (keskeisimmät) erot? Onko joustinpatja "pehmeämpi"? Niin ja voiko pelkällä runkopatjalla nukkua (laittaa se siis lattialle)? Oon vähän tietämätön :D
 
joustinpatja on kaksipuolinen ja runkopatjassa on puurunko alla nimensä mukaisesti. kummankin voi laittaa suoraan lattialle, mut runkopatjasta( ja lattiasta) riippuen voi jättää jälkiä lattiaan..Mä olen ainakin vaan tyynyllä estänyt lasta putoamasta ja niin varmaan moni muukin.. en ole vielä törmännyt keneenkän joka lapsen takia olis sängystä jalat irrottanu!
 
Pehmeämpi ei joustinpatja ole jos ei se ole pehmeämmällä jousituksella muutenkin. Periaatteessa voi saada ihan samoilla ominaisuuksilla joustin- ja runkopatjan. runkopatjaa voi käyttää myös ilman jalkoja ja nykyään myydään sänkyjä joihin ei käy kuin runkopatja.

En laittaisi mitään patjaa suoraan lattialle paitsi tietty ilmapatjan :)

Sijauspatjasta sen verran, että sen tarkoitus on lisätä hygieenisyyttä ja patjan käyttöikäkin pidentyy.
 

Yhteistyössä