Kysymys elintarvikespraysta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja apua jooko
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

apua jooko

Vieras
Eli kun kattelin noit väriaineita bake and partyn sivuilta niin bongasin sielt tollasen sprayn... voiko sillä värjätä kermavaahtoakin? Mä kun oon aivan onneton kakun koristelun suhteen ja haluisin tehä pojalle jonku vähä erilaisen kakun ja koristella sen kivasti. Viime vuonna värjäsin kerman nestemäisillä väreillä ja totesin ettei varmaankaan oo mun juttu ku kermasta tuli tosi löysää ja kun yritin sitä saada sitä sakeemmaks niin tulos oli jotain aivan kauheeta.
Eli nyt te kakkutaiteilijat... millä ois paras värjätä kermavaahto tai vaihtoehtosesti mikä ois hyvä kakun kuorrutukseen... ei kuitenkaan marsipaani! Olikos se niin et flora vispillä tuli kestävämpi vaahto kun kuohukermalla?

Kaikki neuvot otetaan kiitollisena vastaan...
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Missäs tot jauhetta myydään? apteekissa vai onko ihan ruokakaupoissa?

Muistaakseni ostin ihan ruokakaupasta....monta vuotta sitten :)

Kaivoin putelin kaapista, roberts-elintarvikeväri 4g. Pieni purkki mutta riiiiiitttosaaa....kermavaahtoon laitan ihan ihan pienen hyppysellisen :)
 

Yhteistyössä