Kysymyksiä epilepsiasta lapsella

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Eli meillä 4-vuotias tyttö saa jonkinlaisia poissaolokohtauksia. Toiminta keskeytyy, jää tuijottamaan, ei reagoi puheeseen tai kosketukseen, tämäkin on kokeiltu, yksi kerta koskin olkapäähän, toisella kertaa silitin päätä, ei reagointia. Yhtenä päivänä huomasin tytön tönöttävän ja tuijottavan keittiön ikkunan edessä, kopautin kovin ikkunaan, hän ei reagoinut tähän mitenkään, vaan "kohtaus" jatkui ja oli kohta ohitse. Viime keväänä oli näitä, sitten välillä niitä ei huomattu ja nyt tammikuulla ne taas lisääntyivät. Samaan aikaan lisääntyi yöllinen maiskuttelu ja nieleskely, sekä omituinen nykinä erityisesti käsissä, sormissa ja jalkaterissä. Ne painottuu yleensä aamuyöhön. Tosin pari päivää sitten, kun oli aamulla "poissaolokohtaus", niin silloin ensimmäisen kerran selkeästi maiskutus yhdistyi tähän kohtaukseen.

Aikaisemmin oli jakso, kun lapsi horjahteli ja kaatuili, saattoi esim. kesken leikin kaatua nurkkaan. Silloin tehtiin eeg ja pään magneetti, ne oli normaalit. Samaan aikaan tai vähän myöhemmin alkoi saada "kohtauksia", jolloin meni veltoksi, oli poissaoleva ja oksenteli ja tämän jälkeen nukkui. Tällainen kohtaus on ollut viimeksi 01/18.

Nyt on sitten taas otettu eeg, tulos oli normaali. Odotellaan aikaa magneettiin ja ilm. pitempiaikaiseen eeg:n rekisteröintiin.

Kiinnostaisi lukea kokemuksia lapsen epilepsiasta. Voiko ilman hoitoa joku kohtaustyyppi jäädä pois ja uusi ilmaantua, tai tulla myöhemmin uudestaan? Voiko pidemmässä eeg:ssä tulla esille jotain mitä ei aiemmin näkynyt? Mäkin kirjoitan niin kuin tytöllä olis epilepsia, vaikka ei ole edes todettu!!
 
Kirjassa Hyvä Paha Lisäaine
listataan epilepsiaa aiheuttaviksi aineiksi:
Bentsyylialkoholi eli koodilla E1519 tuttu hajusteissa,

Lainaan tähän sen tekstin sivulta 163:

"ominaisuus: Benzyl alcohol Liuotin, säilöntäaine, denaturointiaine

Mahdollisia vaikutuksia:

Päänsärky, ärsyttää ihoa ja limakalvoja;

myrkyllinen hermostolle ja maksalle;

kosketusihottuma;

NIH:n vaarallisten aineiden listalla;

myrkyllinen vesieliöille



Käyttö:

hajuvesi

hiusväri

sampoo

kynsilakanpoistoaine

hedelmien maku ruoissa
(säilöntäaineena tai aromiaineena lääkkeissä: Voltaren, Solomet,Dalacin,

kankaanpehmentävä aine

savukkeet

(jasmiinin, hyasintin ja muiden kasvien ainesosa;
synteettisesti tehdään raakaöljystä tai kivihiilitervasta)"
 

Yhteistyössä